Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Ranowie

Ranowie (Rugianie)

Ranowie, znani również jako Rugianie, to zachodniosłowiańskie plemię połabskie, które wczesnym średniowieczu, od VII wieku, zamieszkiwało wyspę Rugię oraz tereny Meklemburgii-Pomorza Przedniego w Niemczech. Plemię miało dwie stolice: świecką w Charenzie oraz religijną w Arkonie, gdzie znajdowało się sanktuarium boga Świętowita.

Reklama

Nazwa

Nazwa „Ranowie” jest prawdopodobnie błędem typograficznym, który powstał w średniowiecznych kopiach źródła „Gesta Hammaburgensis” Adama z Bremy, gdzie oryginalnie występowały nazwy „Rugianie” lub „Rujanie”.

Ustrój, kultura i religia

Ranowie rządzili z grodziska w Charenzie, gdzie księża mieli znaczący wpływ na życie polityczne i religijne, co sugeruje teokratyczny ustrój. Religia Ranów była politeistyczna, z głównym bóstwem Svantevitem, czczonym w Arkonie. Po zniszczeniu Radogoszczy, Arkona stała się centralnym miejscem kultu pogańskiego. Ważnymi bogami byli również Rugiewit, Porenut i Porewit.

Reklama

Konflikty i chrystianizacja

W XII wieku Ranowie podejmowali liczne ataki na Duńczyków, co prowadziło do prób ich chrystianizacji. W 1136 roku Duńczycy zdobyli Arkona, zmuszając Ranów do przyjęcia chrześcijaństwa, jednak szybko powrócili do pogaństwa. W 1168 roku, po serii najazdów, Duńczycy pod wodzą biskupa Absalona ostatecznie zdobyli Arkona, niszcząc główne sanktuarium Słowian i przymuszając Ranów do chrztu.

Władza i dziedzictwo

Po podboju, terytorium Ranów zostało włączone do diecezji Roskilde, a ich książęta stali się wasalami Danii. Ranowie brali udział w walkach przeciwko Pomoranom, co przyczyniło się do duńskiej dominacji w regionie. Po kilku zmianach władzy, ród Wisławidów wygasł w 1325 roku. Ostatnia osoba posługująca się językiem Ranów, Hulicina, zmarła w 1404 roku.

Reklama
Reklama