Trwa walka z złotą algą na Odrze i jeziorze Dzierżno Duże. „To nie kwestia karmy, lecz skutki wieloletnich zaniedbań” – oceniła w programie „Debata Dnia” wiceminister klimatu Urszula Zielińska. Podkreśliła, że podobne sytuacje mogą mieć miejsce w innych regionach. „Prawie 100% rzek i cieków wodnych ma kategorię złą lub bardzo złą” – zaznaczyła. Zielińska odniosła się także do wcześniejszych wypowiedzi dotyczących złotej algii.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska nadzoruje działania mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się złotej algi na Odrze oraz minimalizację szkód na jeziorze Dzierżno Duże, gdzie dotychczas wyłowiono ponad 110 ton martwych ryb. Według szefowej resortu Pauliny Hennig-Kloski sytuacja jest kontrolowana, ale nadal trudna.
Odpowiadając na uwagi Agnieszki Gozdyry, że informacje o zanieczyszczeniu rzeki pojawiały się w sieci już kilka miesięcy temu, polityk stwierdziła, że „podobne nagrania moglibyśmy nakręcić na niemal wszystkich rzekach w Polsce”. – Praktycznie 100% rzek i cieków wodnych ma zły lub bardzo zły stan – zaznaczyła Zielińska.
ZOBACZ: Rząd podejmuje działania przeciwko złotej algi na Odrze. Przeprowadzają „eksperyment”
Wiceminister podkreśliła, że „na większości rzek o podwyższonym poziomie zasolenia możemy oczekiwać podobnych katastrof”. – Dopóki nie oczyścimy i nie odsolimy rzek, doprowadzając je do stanu dobrego lub bardzo dobrego, jakiego wymaga od nas Unia Europejska od 2008 roku – dodała.
Zielińska została również zapytana o swoje wcześniejsze wypowiedzi sprzed dwóch lat, kiedy krytykowała wyniki badań prowadzonych przez ówczesne władze podczas katastrofy ekologicznej na Odrze.
– Wtedy władze mówiły, że pojawiła się nieznana alga i nie było wiadomo, dlaczego pojawiła się w rzekach. Naukowcy wskazali, że jest to alga słonowodna, która nie występuje w rzekach śródlądowych, ale jedynie w zbiornikach zasolonych – wyjaśniła.
Dodała, że „raport rządowy, na który czekaliśmy niemal pół roku, stwierdził, że nie znamy przyczyny, może to być związane ze zmianami klimatu, z naturalnymi procesami, na które nie mamy wpływu”. – W raporcie nie zostało powiedziane, że główną przyczyną zakwitania słonowodnej algii w słodkiej wodzie jest przekroczenie poziomu zasolenia rzek nawet dziesięciokrotnie, spowodowane działalnością człowieka – wyjaśniła.
WIDEO: Urszula Zielińska i Robert Telus w „Debacie Dnia”
Walka z złotą algą. Robert Telus: Trudno jest odpowiedzieć
– Dlaczego do tej pory nic nie zrobiliście, a dziś próbujesz zrzucić winę na poprzedników? – zapytał byłego ministra rolnictwa, Roberta Telusa (PiS). Przyznał jednocześnie, że „może zabrakło dalekosiężnych działań, ale obecny rząd również nic nie zrobił”.
ZOBACZ: Nowe informacje na temat stanu zdrowia Zbigniewa Ziobry. Są plany powrotu do polityki
Wiceminister podkreślała, że podejmowane dotychczas działania sprawiły, że „udało się powstrzymać tę lokalną katastrofę ekologiczną”.
– Proponujcie jakieś rozwiązanie. Jest sierpień, miesiąc bezsejmowy, ale jeśli konieczne, przyjedziemy i będziemy pracować, jednak przez dziewięć miesięcy nie zaproponowaliście żadnej ustawy. Istnieje potrzeba, abyście zaproponowali jakieś działania, ponieważ to wy dzisiaj ponosicie odpowiedzialność – odrzekł Telus.
– Cieszy mnie ta deklaracja, bardzo na nią liczę – odpowiedziała Zielińska.
WIDEO: Piotr Serafin nominowany na komisarza UE. „Doskonały wybór”
Źródło/foto: Polsat News