[the_ad id="296445"]
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
[the_ad_group id="19176"]
[the_ad_group id="19285"]
[the_ad id="295880"]

Homo ergaster

„`html

Homo ergaster

Homo ergaster to wymarły gatunek ssaka naczelnego z rodziny człowiekowatych, który żył w Afryce we wczesnym plejstocenie, około 1,9–1,6 miliona lat temu. Debata na temat tego, czy H. ergaster stanowi odrębny gatunek od H. erectus, wciąż trwa w paleoantropologii, gdzie niektórzy klasyfikują go jako „Afrykański Homo erectus”.

Charakterystyka

Gatunek ten charakteryzował się:

  • wysoką, zaokrągloną czaszką,
  • szkieletem podobnym do Homo sapiens,
  • wzrostem około 180 cm,
  • smukłą budową ciała i długimi kończynami,
  • pojemnością mózgu wynoszącą 800–900 cm³.

Najprawdopodobniej H. ergaster był mięsożerny, a jego zęby policzkowe były stosunkowo małe.

Znaleziska paleontologiczne

Jednym z najsłynniejszych znalezisk jest szkielet chłopca, znany jako „Chłopiec znad Jeziora Turkana”, odkryty w 1984 roku przez zespół kierowany przez Richarda Leakeya. Szczątki datowane są na co najmniej 1,6 miliona lat. Większość odkryć Homo ergaster pochodzi z Kenii, a gatunek ten może być odpowiedzialny za wczesne migracje z Afryki.

Wytwarzane narzędzia

Wczesny H. ergaster dziedziczył kulturę narzędzi olduwajskich od australopiteków, ale szybko nauczył się produkować większe skalne odłupki. Już 1,65 miliona lat temu zaczął wytwarzać wiórowate wyroby oraz pięściaki, charakterystyczne dla kultury aszelskiej. Ten rozwój narzędzi miał miejsce w Afryce Wschodniej w okresie od 1,6 do 1,4 miliona lat temu.

„`

[the_ad id="295962"]