Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Ratusz

Chcę dodać własny artykuł

Ratusz – definicja i funkcje

Ratusz, znany jako 'dom rady’, to reprezentacyjny budynek publiczny, który zazwyczaj jest siedzibą samorządowych władz miejskich. Zwykle budowany jest na planie prostokąta i charakteryzuje się monumentalną formą.

Historia ratuszy

W starożytności w Grecji rolę ratusza pełnił buleuterion, a w Rzymie – kuria. Pierwsze ratusze w miastach południowej Europy zaczęły powstawać w XII wieku, a na terenach północnej Europy około 100 lat później. Wcześniej władze miejskie zwoływały się w prywatnych domach kupców lub halach sukienniczych.

W średniowieczu ratusze często przybierały formę budowli obronnych, budowanych na planie czworoboku, zazwyczaj umieszczanych w centrum miasta. Ważnym elementem architektonicznym była wieża, pełniąca funkcję strażnicy miejskiej. Niektóre ratusze posiadały dwie wieże, jak na przykład ratusz w Szprotawie. W okresach renesansu i baroku ratusze zyskały ozdobną formę, przypominającą pałace.

Wnętrze ratusza

Najważniejszym pomieszczeniem w ratuszu była sala obrad, która była największa i najbardziej reprezentacyjna, zwykle usytuowana na pierwszym piętrze. Ratusz, jako monumentalna budowla, symbolizował siłę i samorządność miasta.

Unikatowe ratusze w Polsce

  • Ratusz w Sulmierzycach – jedyny zachowany drewniany ratusz w Polsce.
  • Ratusz w Nowym Warpnie – wyróżniający się konstrukcją szkieletową.

Przykłady ratuszy na świecie

  • Ratusz we Wrocławiu
  • Ratusz w Libercu
  • Ratusz w Oslo
  • Ratusz w Toronto