Dzisiaj jest 8 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Spór w gminie Podlasie: Burmistrz ostrzega, a społeczność świętuje zwycięstwo

– Rozwój Supraśla jest imponujący, ale w Grabówce brakuje nawet dróg – zauważa jedna z mieszkanek, wsi, która niedługo stanie się częścią nowej gminy. Konflikt w Podlaskiem narasta, ponieważ strony sporu oskarżają się nawzajem o szerzenie nieprawdy, a spór dotyczy nawet kwestii trybun na lokalnym boisku. Supraski burmistrz podkreśla, że „rozłamowcy” narzekają na każdy aspekt funkcjonowania gminy.

NOWE GMINY I ICH HISTORIA

Od 1 stycznia w Polsce powstaną dwie nowe gminy: Grabówka na Podlasiu oraz Szczawa w Małopolsce. Władze rządowe wskazują, że mieszkańcy Grabówki przez ponad 20 lat walczyli o jej utworzenie. Do końca tego roku miejscowości Grabówka, Henrykowo, Sobolewo, Sowlany i Zaścianki pozostają w granicach gminy Supraśl.

Dwie dekady temu Katarzyna i Piotr Todorczukowie osiedlili się w tych rejonach. Kiedy usłyszeli o planach odłączenia ich wsi od Supraśla, gdzie administracja borykała się z problemami, mogli tylko wzruszyć ramionami. – Pomyślałam, że lepiej byłoby się dogadać – wspomina Katarzyna, jednak sołtysi z ich strony nie byli zainteresowani współpracą.

STOWARZYSZENIE I NIESKUTECZNE PRÓBY

Katarzyna w 2010 roku powołała stowarzyszenie i nawiązała współpracę z organizacją z drugiej strony, kierowaną przez Radosława Dobrowolskiego, burmistrza Supraśla. Chciała, by Dobrowolski ubiegał się o stołek burmistrza, a ich społeczność mogła mieć swoją reprezentację. Mimo początkowych sukcesów, współpraca okazała się trudna i musiała zrezygnować.

Wraz z innymi mieszkańcami zaczęła walczyć o podział gminy Supraśl. Osiągnęli nawet pewien sukces, kiedy dziewięć lat temu rząd PO-PSL zaakceptował utworzenie gminy Grabówka. Niestety, po wyborach w 2015 roku, nowa władza PiS cofnęła decyzję, co zaskoczyło wszystkich.

POTRZEBY I PROBLEMY MIESZKAŃCÓW

Mieszkańcy Grabówki czują, że są zaniedbywani. Narzekają na wąskie, nieprzyjemne ulice oraz brak odpowiedniej infrastruktury. – W Supraślu wszystko się rozwija, a tutaj nie ma nawet dobrego dojazdu – mówi Piotr. Mają także problemy z transportem publicznym oraz brakiem miejsc spotkań dla społeczności.

Katarzyna wyraża pragnienie, by w Grabówce powstał budynek gminy, który mógłby pomieścić różne funkcje społeczne. Podkreśla, że podział gminy to także szansa na rozwój, mimo że większość inwestycji pozostaje w Supraślu.

REAGOWANIE NA OSKARŻENIA

Burmistrz Dobrowolski nie zgadza się z zarzutami, że nie buduje dróg i odrzuca oskarżenia o nierówne traktowanie. Uważa, że mieszkańcy Grabówki poszukują negatywów, a jego działania na rzecz rozwoju gminy są nieustannie pomijane. Przypomina również o inwestycjach w infrastrukturę, które miały miejsce w ostatnich latach.

Jednak mieszkańcy Grabówki mają swoje argumenty. Twierdzą, że mimo chęci współpracy, Burmistrz nigdy nie podejmował poważnych prób, aby zaspokoić ich potrzeby. Stworzenie gminy Grabówka to dla nich nadzieja na nową jakość życia.

PRZYSZŁOŚĆ GMINY GRABÓWKA

Choć gmina Grabówka planuje rozpocząć swoje funkcjonowanie, mieszkańcy mają świadomość, że wiele zależy jeszcze od wsparcia finansowego. Pomimo trudności, cieszą się na myśl o nowej gminie i mają nadzieję, że w końcu będą mogli zrealizować swoje plany rozwojowe.

Zarówno w Grabówce, jak i w Supraszlu konflikt wciąż trwa, a przymusowy podział stawia przed mieszkańcami wiele wyzwań. Mimo pewnych nieporozumień, obie strony są zmuszone znaleźć sposób na współpracę w nowym układzie. Wszyscy liczą na lepszą przyszłość, niezależnie od tego, po której stronie staną.

Źródło/foto: Interia

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie