ORP Jaskółka – Historia Trałowca Redowego
ORP Jaskółka (znak burtowy J) był trałowcem redowym Marynarki Wojennej II RP, pierwszym okrętem typu Jaskółka. Został wcielony do służby w 1935 roku jako pierwszy pełnomorski okręt wojenny zaprojektowany i zbudowany w Polsce. Brał udział w obronie Wybrzeża podczas II wojny światowej, a jego służba zakończyła się zatopieniem przez Luftwaffe 14 września 1939 roku.
Zamówienie i budowa
Po wycofaniu traulerów typu FM, Kierownictwo Marynarki Wojennej postanowiło zbudować nowe jednostki. W 1932 roku ogłoszono przetarg na cztery traulowce, który wygrały Państwowe Zakłady Inżynierii. Budowę rozpoczęto w trzech polskich stoczniach. Stępkę pod ORP Jaskółka położono w listopadzie 1933 roku, a wodowanie miało miejsce 11 września 1934 roku. Okręt wyposażono w silniki Nohab, które pozwalały osiągnąć prędkość 18 węzłów. Uzbrojenie obejmowało karabiny maszynowe oraz dwa tory minowe, na których mogły być transportowane miny morskie.
Obrona Wybrzeża
W chwili wybuchu II wojny światowej, 1 września 1939 roku, ORP Jaskółka był w porcie na Oksywiu, dowodzony przez kpt. mar. Tadeusza Borysiewicza. Okręt brał udział w odpieraniu ataków niemieckich bombowców nad Gdynią oraz w operacji minowej na Zatoce Gdańskiej. W dniach 11-12 września wspierał artyleryjnie oddziały Lądowej Obrony Wybrzeża. Po zakończeniu działań wojennych, Niemcy zdecydowali się na złomowanie wraku z powodu dużych zniszczeń.
Dowódcy i służba
ORP Jaskółka był dowodzony przez pięciu kapitanów marynarki w czasie swojej służby. Okręt odgrywał kluczową rolę w obronie polskiego wybrzeża, a jego historia pozostaje częścią dziedzictwa Marynarki Wojennej II RP.