Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Świątynia Jowisza Najlepszego Największego

Chcę dodać własny artykuł

Świątynia Jowisza Najlepszego Największego

Świątynia Jowisza Najlepszego Największego, znana również jako Świątynia Jowisza Kapitolińskiego (łac. Templum Iovis Optimi Maximi), była centralną świątynią Jowisza w starożytnym Rzymie, zlokalizowaną na wzgórzu Kapitolińskim. Jej budowę rozpoczął król Tarkwiniusz Stary, a ukończył Tarkwiniusz Pyszny, z konsekracją datowaną na 13 września 509 p.n.e.

Architektura i funkcje

Świątynia została zbudowana w porządku toskańskim na podium o wysokości 5 m, z wymiarami 55 x 65 m. Wykonana z drewna, była zdobiona terakotą i otoczona kolumnadą o sześciu kolumnach z trzech stron. Cella, czyli wnętrze świątyni, było podzielone na trzy części. Oprócz funkcji sakralnej, pełniła także rolę muzeum, posiadając podziemne magazyny oraz archiwa.

Historia i zniszczenia

Świątynia wielokrotnie ulegała zniszczeniu. Pożar w 83 p.n.e. zniszczył ją częściowo, jednak odbudowano ją w 69 p.n.e. Kolejne pożary miały miejsce w 26 p.n.e. oraz w 69 n.e. Spore zniszczenia przyniósł pożar w 80 n.e., spowodowany uderzeniem pioruna. Ostateczna odbudowa miała miejsce w 82 n.e. przez cesarza Domicjana, który użył białego marmuru, co miało zapobiec przyszłym pożarom.

Znaczenie kultu

Świątynia była największą i najważniejszą budowlą w Rzymie. Upadek kultu Jowisza nastąpił w IV wieku n.e. z powodu zakazu kultów pogańskich wprowadzonego przez chrześcijan. Budowla przetrwała do XII wieku, a jej pozostałości posłużyły Giovanniemu Pietro Caffarelli do budowy pałacu Caffarelli w XVI wieku.

Podsumowanie

  • Budowa: rozpoczęta przez Tarkwiniusza Starego, ukończona przez Tarkwiniusza Pysznego.
  • Konsekracja: 509 p.n.e. przez konsula Marka Horacjusza Pulwillusa.
  • Architektura: porządek toskański, drewno i terakota, wymiary 55 x 65 m.
  • Pożary: wielokrotne zniszczenia, ostatnia odbudowa w 82 n.e.
  • Upadek kultu: IV wiek n.e., zniszczenie przez chrześcijan.