Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Konstanty Łubieński

Chcę dodać własny artykuł

Konstanty Łubieński

Konstanty Łubieński (21 marca 1910 – 25 września 1977) był polskim działaczem państwowym, ekonomistą, prawnikiem oraz publicystą. Pełnił funkcję posła na Sejmie PRL przez siedem kadencji oraz był członkiem Rady Państwa w latach 1976–1977.

Życiorys

Łubieński ukończył Gimnazjum oo. Jezuitów w Chyrowie w 1928 roku, a następnie studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie uzyskał dyplom w 1934 roku. W czasie studiów angażował się w działalność Myśli Mocarstwowej. Podczas II wojny światowej był oficerem Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, a po wojnie został dowódcą inspektoratu w Mielcu. W latach 1944–1945 był więziony przez władze radzieckie.

Po wojnie, Łubieński aktywnie uczestniczył w organizacjach katolickich, w tym w Stowarzyszeniu „Pax” oraz w Klubach Inteligencji Katolickiej. W latach 1969–1972 pełnił funkcję prezesa warszawskiego KIK.

W latach 1945–1952 pracował w Ministerstwie Skarbu i Ministerstwie Finansów jako naczelnik wydziału planowania finansowego. Od 1952 roku był posłem PRL, gdzie w 1976 roku został przewodniczącym Koła Poselskiego „Znak” oraz członkiem Rady Państwa. Zmarł w trakcie VII kadencji Sejmu. Był także wiceprzewodniczącym Ogólnopolskiego Komitetu Frontu Jedności Narodu.

Odznaczenia

Konstanty Łubieński został odznaczony wieloma wyróżnieniami, w tym:

  • Order Sztandaru Pracy II klasy
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Komandorski Order Odrodzenia Polski
  • Medal Srebrny Orderu Virtuti Militari
  • Krzyż Walecznych
  • Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami
  • Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego

Łubieński został pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Jego pogrzeb zgromadził wielu prominentnych przedstawicieli władz, w tym zastępcę przewodniczącego Rady Państwa oraz wicemarszałka Sejmu.

Bibliografia

  • Ryszard Tomczyk, Myśl Mocarstwowa. Z dziejów młodego pokolenia II Rzeczypospolitej, Szczecin 2008