Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Witold Pilecki

Chcę dodać własny artykuł

Witold Pilecki

Witold Pilecki (ps. „Witold”, „Druh”, „Roman Jezierski”, „Tomasz Serafiński”, „Leon Bryjak”, „Jan Uznański”, „Witold Smoliński”; kryptonim T-IV) urodził się w Ołońcu w 1901 roku, a zmarł 25 maja 1948 w Warszawie. Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej oraz żołnierzem Armii Krajowej. Pilecki był także więźniem i organizatorem ruchu oporu w KL Auschwitz. Opracował tzw. Raporty Pileckiego dotyczące Holokaustu. W 1948 roku został skazany przez władze komunistyczne na karę śmierci, która została unieważniona w 1990 roku. Pośmiertnie otrzymał Order Orła Białego w 2006 roku i awans na pułkownika w 2013 roku.

Życiorys

Narodziny i młodość

Pilecki pochodził z polskiej rodziny szlacheckiej. Po ukończeniu szkoły handlowej w Wilnie, angażował się w harcerstwo i działalność konspiracyjną. W czasie I wojny światowej przeniósł się do majątku stryja, gdzie kontynuował naukę i zaangażował się w konspirację polityczną.

Wojna polsko-bolszewicka i okres międzywojenny

W latach 1918–1921 służył w Wojsku Polskim, biorąc udział w wojnie z bolszewikami. Po wojnie studiował na Uniwersytecie Poznańskim i zaangażował się w działalność obywatelską.

II wojna światowa i Auschwitz

W 1940 roku, po aresztowaniach członków TAP, Pilecki zgłosił się do infiltracji obozu Auschwitz, gdzie zorganizował ruch oporu, ZOW. Zajmował się przekazywaniem informacji o sytuacji w obozie oraz organizowaniem ucieczek. W 1943 roku udało mu się uciec z Auschwitz.

Powstanie warszawskie i po wojnie

W 1944 roku brał udział w powstaniu warszawskim, a po wojnie był w niewoli niemieckiej. Po wojnie próbował odbudować struktury konspiracyjne, jednak został aresztowany przez bezpiekę w 1947 roku.

Proces i śmierć

Pilecki został skazany na karę śmierci w 1948 roku. Wyrok wykonano 25 maja tego samego roku. Pośmiertnie został odznaczony wieloma odznaczeniami, w tym Orderem Orła Białego oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Rehabilitacja i upamiętnienie

W 1990 roku nastąpiło unieważnienie wyroku Pileckiego. Od tamtej pory jego postać stała się symbolem walki z totalitaryzmem. Wiele instytucji, ulic, szkół oraz pomników nosi jego imię. Pilecki jest także bohaterem wielu książek, filmów i akcji społecznych.

Odznaczenia

  • Order Orła Białego (2006, pośmiertnie)
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1995, pośmiertnie)
  • Krzyż Walecznych (dwukrotnie)
  • Srebrny Krzyż Zasługi
  • Krzyż Oświęcimski (pośmiertnie)

Literatura i film

Pilecki był tematem wielu publikacji, filmów dokumentalnych oraz biografii, które podkreślają jego odwagę i poświęcenie w walce o wolność.