Mary Wollstonecraft Shelley
Mary Wollstonecraft Shelley (ur. 30 sierpnia 1797 w Londynie, zm. 1 lutego 1851) była angielską poetką i pisarką, znaną z twórczości w gatunku powieści gotyckiej oraz jako prekursorka literatury science fiction.
Pochodzenie i edukacja
Mary była córką Mary Wollstonecraft, znanej feministki i obrończyni praw kobiet, oraz filozofa Williama Godwina. Po śmierci matki, dziesięć dni po jej narodzinach, Mary wychowywała się pod opieką ojca i przyjaciółki matki. Jej edukacja odbywała się w domu, gdzie zdobyła solidne podstawy w historii, literaturze i sztuce. Interesowała się również nauką, co miało wpływ na jej późniejsze pisarstwo.
Wczesne życie i związki
W 1801 roku William Godwin ożenił się z Mary-Jane Vial, co wpłynęło na życie Mary. W 1812 roku, po trudnych doświadczeniach w Szkocji, Mary wróciła do Londynu, gdzie poznała Percy’ego Bysshe’a Shelley’a, z którym nawiązała bliski związek.
Związek z P.B. Shelleyem
Mary i Percy w 1814 roku uciekli razem do Europy, co wywołało dezaprobatę otoczenia. Ich związek przyniósł Mary wiele osobistych i artystycznych wyzwań, a także tragedii, w tym śmierć ich pierwszej córki.
Twórczość
Mary Shelley zdobyła uznanie dzięki powieści Frankenstein, która stała się kamieniem milowym literatury gotyckiej oraz science fiction. W swoim dorobku miała również inne powieści, takie jak:
- Valperga (1823)
- Ostatni człowiek (1826)
- Przeistoczenie (1831)
Mary podjęła także pracę nad powieścią Matilde, wydaną po jej śmierci w 1859 roku. Jej prace były często niedoceniane przez współczesnych krytyków, którzy z powodu jej płci nie dostrzegali pełni jej talentu literackiego.