Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Gołąb skalny

„`html

Reklama

Gołąb skalny (Columba livia)

Gołąb skalny, znany jako Columba livia, to średniej wielkości ptak z rodziny gołębiowatych (Columbidae). Występuje na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy i pierwotnie zasiedlał południową Europę, północną Afrykę oraz zachodnią i centralną Azję.

Taksonomia

Gołąb skalny został po raz pierwszy opisany przez J.F. Gmelina w 1789 roku. Udomowiona forma tego ptaka została uznana za osobny gatunek C. domestica. Najbliższymi krewnymi są gołąb górski (C. rupestris) i gołąb białobrzuchy (C. leuconota).

Reklama

Morfologia

Długość ciała gołębia skalnego wynosi 29-36 cm, a rozpiętość skrzydeł 60-69 cm. Ubarwienie zależy od formy: dzikiej lub zurbanizowanej. Gołąb ma białą woskówkę, ciemnoszary dziób oraz czerwone tęczówki. Charakterystyczne są fioletowe i zielone opalizacje na szyi oraz czarne pasy na skrzydłach.

Zasięg występowania

Gołąb skalny zasiedla obszar o powierzchni 17 400 000 km², występując na wszystkich kontynentach poza Antarktydą. W Ameryce Północnej zamieszkuje południową część Kanady i wyspy Karaibskie, a w Europie dociera do centralnej Szwecji.

Habitat

Preferuje skaliste klify oraz obszary miejskie, gdzie żywi się pokarmem od ludzi. Unika terenów leśnych i może występować na wysokości do 4270 m n.p.m.

Lęgi

Gołębie skalne mogą wyprowadzić 4-5 lęgów w ciągu roku. Gniazdo to platforma z gałązek i trawy. Okres inkubacji trwa 17 dni, a młode stają się zdolne do lotu po 5 tygodniach.

Choroby

Gołębie miejskie mogą zarażać się wirusami, takimi jak krętek i salmonelloza. Dieta na bazie chleba może prowadzić do problemów zdrowotnych, w tym zespołu anielskiego skrzydła.

Relacje z ludźmi

Gołąb skalny został udomowiony około 3000 lat temu przez Sumerów. W starożytnym Egipcie wykorzystywano go do garbowania skór oraz jako źródło pokarmu. Forma miejska tego gatunku (Columba livia forma urbana) podlega częściowej ochronie w Polsce.

„`

Reklama
Reklama