Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
[the_ad id="295880"]

Mikołaj z Ryńska

Mikołaj z Ryńska

Mikołaj z Ryńska, łac. Nicolas von Renis (ok. 1360 – maj 1411), był chorążym ziemi chełmińskiej i jednym z założycieli Związku Jaszczurczego.

Życiorys

24 lutego 1397 roku, Mikołaj z bratem Janem z Pułkowa, założyli Związek Jaszczurczy. Do 1410 roku był wiernym poddanym wielkiego mistrza, uczestnicząc w kluczowych wyprawach, takich jak:

  • wyprawa na Żmudź (1402)
  • wyprawa na Gotlandię (1404)
  • zajęcie ziemi dobrzyńskiej (sierpień 1409)

W bitwie grunwaldzkiej dowodził chorągwią rycerstwa chełmińskiego, jednak po śmierci Ulricha von Jungingena zdecydował się na wycofanie z walki. Po bitwie został wzięty do niewoli, ale zwolniono go na mocy przysięgi, że stawi się na żądanie króla polskiego. Jego postawa wywołała kontrowersje, ponieważ mimo walki po stronie krzyżackiej, po bitwie opowiedział się po stronie polskiej. Choć nie udowodniono, że jego decyzja miała wpływ na losy bitwy, Zakon Krzyżacki uznał go za zdrajcę i zajął Ryńsk 9 października 1410 roku.

W październiku 1410 roku schronił się na zamku biskupa Jana Kropidło w Ciechocinie. W maju 1411 roku, mimo posiadanego listu żelaznego, został podstępnie uwięziony przez wójta Heinricha Holta na zamku w Lipienku koło Chełmna. Po czterech dniach stracono go na rynku w Grudziądzu. Krzyżacy wymordowali również jego męskich potomków.

Upamiętnienie

Jego imieniem nazwano ulice w kilku miastach, w tym w Kowalewie Pomorskim, Bydgoszczy, Wąbrzeźnie i Grudziądzu.

Przypisy

  • Członkowie Związku Jaszczurczego
  • Ludzie związani z Grudziądzem
  • Politycy Polski średniowiecznej
  • Uczestnicy wojny polsko-krzyżackiej 1409–1411 (strona polska)
[the_ad id="295962"]