Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Inwazja Normanów na Anglię w 1066

Inwazja Normanów na Anglię w 1066 roku

Inwazja Normanów na Anglię była kluczowym wydarzeniem w historii, które miało miejsce po bezpotomnej śmierci króla Edwarda Wyznawcy 5 stycznia 1066 roku. Edward, znany z religijnego stylu życia, obiecał tron księciu Normandii, Wilhelmowi, ale na łożu śmierci wyznaczył następcą swojego szwagra Harolda, hrabiego Wessexu. Harold koronował się dzień po śmierci króla.

Reklama

Przygotowania Normanów

W lipcu i sierpniu 1066 roku Wilhelm zgromadził flotę liczącą około 1000 statków i 10-12 tysięcy ludzi w ujściu Dives. Po sprzyjających warunkach pogodowych, flota wylądowała na wybrzeżu angielskim w nocy z 27 na 28 września, zakładając umocniony oboz w Pevensey.

Bitwa pod Hastings

Harold, po pokonaniu armii norweskiej pod Stamford, ruszył w kierunku Hastings, gdzie 14 października doszło do decydującej bitwy. Normanowie, pod dowództwem Wilhelma, pokonali angielskie siły, a Harold zginął w trakcie walki. Po bitwie Wilhelm rozpoczął marsz na Londyn, zajmując kolejne miasta, w tym Dover.

Reklama

Koronacja Wilhelma Zdobywcy

Pomimo koronacji 13-letniego Edgara II Æthelinga w Londynie, jego rządy były słabe. Po zdobyciu Canterbury przez Normanów, Edgar podjął rokowania pokojowe i przyrzekł Wilhelmowi wierność. 25 grudnia 1066 roku Wilhelm został koronowany na króla Anglii w Winchesterze. Wprowadził zakaz grabieży przez wojska normańskie oraz nałożył kontrybucję na ludność walczącą przeciwko niemu.

Skutki inwazji

Wilhelm rozpoczął budowę fortec w strategicznych miejscach Anglii, co przyczyniło się do ustanowienia normandzkiej władzy w kraju.

  • Data inwazji: 1066 rok
  • Król Edward Wyznawca umiera 5 stycznia
  • Wilhelm Zdobywca ląduje na wybrzeżu angielskim we wrześniu
  • Bitwa pod Hastings odbywa się 14 października
  • Wilhelm koronowany 25 grudnia 1066 roku

Inwazja Normanów na Anglię zmieniła bieg historii, prowadząc do trwałych zmian w strukturze politycznej i społecznej kraju.

Reklama
Reklama