Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Kamieniec Podolski

Chcę dodać własny artykuł

Kamieniec Podolski

Kamieniec Podolski (ukr. Кам’янець-Подільський) to miasto w południowo-zachodniej Ukrainie, w obwodzie chmielnickim, położone nad rzeką Smotrycz. W 2022 roku liczyło około 96 tysięcy mieszkańców. Miasto jest ośrodkiem przemysłowym, edukacyjnym oraz kulturalnym, z Narodowym Uniwersytetem im. Iwana Ohijenki i Państwowym Uniwersytetem Rolniczo-Technicznym.

Historia

Kamieniec był miejscem osadniczym od czasów starożytnych, z pierwszymi wzmiankami sięgającymi 1062 roku. W ciągu wieków miasto przechodziło pod różne panowania, w tym litewskich Koriatowiczów i Polaków. Od 1430 roku, po przyłączeniu do Korony Królestwa Polskiego, Kamieniec zaczął się dynamicznie rozwijać, uzyskując m.in. prawa miejskie.

Okres polski

W czasach polskich Kamieniec był ważnym punktem obronnym i handlowym. Miasto było znane jako „przedmurze chrześcijaństwa” i „Bramę do Polski”. Liczba mieszkańców wzrosła z 3 tysięcy w 1570 roku do około 10 tysięcy w połowie XVII wieku. Kamieniec był miejscem strategicznym, które skutecznie odpierało ataki tureckie.

Okupacja osmańska

W latach 1672-1699 Kamieniec był pod panowaniem tureckim. Po odbiciu go przez Polaków, miasto było w odbudowie, a w 1699 roku liczba budynków spadła z około 800 do 170. W mieście zachowały się elementy architektury osmańskiej, w tym minaret przy katedrze.

Powrót do Rzeczypospolitej

Po II rozbiorze Polski w 1793 roku Kamieniec znalazł się w granicach Rosji. Miasto stało się siedzibą guberni podolskiej. W XIX wieku miało miejsce wiele zniszczeń, w tym pożary oraz zmiany administracyjne.

Okres międzywojenny i II wojna światowa

W latach 1919-1920 Kamieniec był pod polską administracją, a później w granicach radzieckiej Ukrainy. W 1941 roku Niemcy przeprowadzili masowe egzekucje Żydów w mieście.

Zabytki

Kamieniec Podolski jest znany z wielu zabytków, w tym:

  • Stary i Nowy Zamek
  • Katedra rzymskokatolicka pw. śś. Piotra i Pawła
  • Kościół pw. św. Mikołaja i klasztor Dominikanów
  • Kościół Franciszkanów pw. Wniebowzięcia NMP
  • Ratusz Polski z końca XIV wieku

Oświata

W Kamieńcu działają dwa główne uniwersytety: Narodowy Uniwersytet im. Iwana Ohijenki oraz Podolski Państwowy Uniwersytet Rolniczo-Techniczny.

Miasta partnerskie

Kamieniec Podolski współpracuje z miastami polskimi, w tym z Przemyślem, Zawierciem, Kaliszem oraz Sanokiem.

Osoby związane z miastem

W Kamieńcu Podolskim działały znane postacie, w tym starostowie podolscy, tacy jak Dziersław Włostowski.