Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Kościół Chrześcijan Baptystów w RP

Kościół Chrześcijan Baptystów w Polsce

Kościół Chrześcijan Baptystów w Polsce został założony 28 listopada 1858 roku, kiedy to Gotfryd Fryderyk Alf, nauczyciel ze wsi Adamów, wraz z grupą wierzących został ochrzczony pod wpływem misjonarzy baptystycznych. Ten dzień uznawany jest za początek baptyzmu na rdzennych ziemiach polskich.

Reklama

Historia

Początki baptyzmu

Baptyzm na terenie Polski rozwijał się głównie wśród ludności niemieckiej, gdzie pierwszy zbór powstał w Elblągu w 1844 roku. W pierwszych latach XX wieku baptyzm zyskał popularność również wśród Polaków, co doprowadziło do powstania dwóch denominacji baptystycznych: Związku Zborów Języka Niemieckiego oraz Związku Zborów Słowiańskich Baptystów.

Okres międzywojenny

W latach 20. XX wieku baptyści podjęli próby zjednoczenia, jednak w 1925 roku opuścili Związek z powodu stronniczości jego liderów. W tym okresie Kościół prowadził intensywną działalność wydawniczą i charytatywną, otwierając m.in. szpital w Łodzi.

Reklama

Okupacja i PRL

W czasie II wojny światowej baptyści doznali wielu strat. Po wojnie ich liczba znacznie spadła, a jedynie region białostocki utrzymał silną wspólnotę. W 1946 roku Kościół uzyskał status prawny, a w kolejnych latach jego działalność zaczęła się odbudowywać. W okresie PRL Kościół prowadził działalność wydawniczą oraz starał się o autonomię od władz.

Okres III Rzeczypospolitej

Po 1989 roku Kościół zyskał pełną wolność działalności religijnej. W 1995 roku Wyższe Baptystyczne Seminarium Teologiczne uzyskało uprawnienia do nadawania stopnia licencjata teologii baptystycznej.

Status prawny i ekumenizm

Status prawny Kościoła określa ustawa z dnia 30 czerwca 1995 roku, zapewniająca niezależność od zagranicznych władz duchownych. Kościół jest jednym z członków założycieli Polskiej Rady Ekumenicznej, jednak jego zaangażowanie w ekumenizm osłabło w latach 80. XX wieku.

Ustrój Kościoła

Podstawową jednostką organizacyjną jest zbór, a największymi wspólnotami są zbory we Wrocławiu i Białymstoku. Kościół liczy około 5300 członków. Naczelną władzą jest Krajowa Konferencja Kościoła, a przewodniczącym Rady Kościoła jest pastor Marek Głodek.

Organizacje i działalność

  • Kościół jest aktywnym członkiem m.in. Polskiej Rady Ekumenicznej, Aliansu Ewangelicznego w RP oraz Europejskiej Federacji Baptystycznej.
  • Prowadzi wydawnictwo „Słowo Prawdy” oraz organizuje różnorodne konferencje i obozy.

Podsumowanie

Kościół Chrześcijan Baptystów w Polsce ma długą historię, sięgającą XIX wieku. Pomimo licznych trudności, utrzymuje aktywną działalność religijną i społeczną, ciesząc się współczesnym uznaniem i stabilnością.

Reklama
Reklama