Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Granaty

Chcę dodać własny artykuł

Granaty – Masyw Górski w Tatrach

Granaty to trzywierzchołkowy masyw górski w polskich Tatrach Wysokich, rozciągający się wzdłuż wschodniej grani Świnicy. Masyw ten znajduje się między Sieczkową Szczerbą na południu a Pańszczycką Przełączką Wyżnią na północy oraz Granacką Przełęczą na wschodzie.

Topografia

Granaty obejmują trzy główne szczyty:

  • Zadni Granat (2240 m)
  • Pośredni Granat (2234 m)
  • Skrajny Granat (2225 m)

Masyw wznosi się nad Doliną Czarną Gąsienicową, Dolinką Buczynową i Pańszczycą. Szczyty Granatów oddzielają Pośrednia Sieczkowa Przełączka (2218 m) oraz Skrajna Sieczkowa Przełączka (2197 m), których nazwy upamiętniają przewodnika Macieja Sieczkę. Skrajny Granat pełni rolę zwornika dla grani Żółtej Turni.

Historia

Pierwsze udokumentowane wejście na Granaty miało miejsce 19 września 1867 roku, kiedy to ksiądz Eugeniusz Janota i Bronisław Gustawicz, w towarzystwie Macieja Sieczki, zdobyli szczyty. W 1908 roku dokonano pierwszego zimowego wejścia na Zadni i Pośredni Granat, a Skrajny Granat zdobyto w 1910 roku.

Szlaki Turystyczne

Na Granaty prowadzą różne szlaki turystyczne:

  • Orla Perć (szlak czerwony) z Zawratu przez Granaty na Krzyżne – czas przejścia: 6:40 h.
  • Zielony szlak na Zadni Granat – czas przejścia z Czarnego Stawu do początku szlaku: 45 min, a zielonym szlakiem: 1:15 h.
  • Żółty szlak na Skrajny Granat – czas przejścia: 1:45 h.

Flora

Na obszarze Granatów występuje ciekawa flora, w tym rzadkie gatunki takie jak mietlica alpejska, przymiotno węgierskie, wiechlina tatrzańska oraz skalnica odgiętolistna, które w Polsce można spotkać tylko w Tatrach.

Linki Zewnętrzne

Kategoria: Szczyty Tatr Wysokich, Kategoria: Szczyty polskich Tatr