Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, informuje Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP. Nowela implementuje dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE.
Pierwsza dyrektywa, SATCAB II, ma na celu ułatwienie rozpowszechniania programów telewizyjnych i radiowych w państwach członkowskich pochodzących z innych państw członkowskich.
Natomiast druga dyrektywa, DSM, reaguje na wyzwania związane z rozwojem technologii cyfrowych w kontekście prawa autorskiego. Nowe przepisy wprowadzają m.in. nowe formy dozwolonego użytku utworów oraz zmiany w istniejących formach korzystania z utworów.
Nowelizacja spotkała się z debatami i protestami ze strony środowisk twórczych, dotyczącymi głównie zagadnień związanych z tantiemami od platform streamingowych oraz relacjami między wydawcami prasy a dużymi firmami cyfrowymi.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego, Hanna Wróblewska, wyraziła zadowolenie z podpisania nowelizacji. Podkreśliła, że nowe przepisy zagwarantują twórcom i wykonawcom prawo do odpowiedniego wynagrodzenia za udostępnianie ich prac w Internecie oraz umożliwią negocjowanie wynagrodzeń.
Wróblewska zaprosiła również do udziału w Forum Prawa Autorskiego, gdzie będą omawiane kwestie związane z regulacją prawa autorskiego. Wprowadzone zmiany, m.in. w zakresie licencjonowania usług reemitowania utworów oraz korzystania z programów radiowych i telewizyjnych, mają na celu usprawnić funkcjonowanie rynku audiowizualnego.
Nowe przepisy również przewidują mediacje między wydawcami a platformami cyfrowymi w kwestiach dotyczących wynagrodzeń. Ustawa ma wejść w życie po miesiącu od ogłoszenia, z wyjątkiem jednego przepisu, który zostanie wdrożony po upływie sześciu miesięcy.
Źródło/foto: Polsat News