Wolność i Bohaterstwo w Światło Pamięci
Odznaczenia dla Działaczy Opozycji Antykomunistycznej
W piątek, w 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji z lat 1956-1989. Ceremonia miała miejsce w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie, gdzie prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki, reprezentując prezydenta Andrzeja Dudę, przyznał te wyróżnienia. Wśród odznaczonych zaszczytem cieszył się europoseł PiS, Mariusz Kamiński.
Bohaterowie Wolności
Prezes IPN, zwracając się do laureatów, zauważył, że wielu z nich ma pewien dystans do określenia „bohaterowie”. – Rozmawiam z wami w całej Polsce i wiem, jak podchodzicie do tej kwestii. Niemniej jednak dla mnie oraz mojego pokolenia jesteście bohaterami wolności – zaznaczył Nawrocki. Uczestnicy opozycji antykomunistycznej, według niego, „swoimi wyborami i życiorysami wykreowali obraz wolnych i solidarnych Polaków.”
Świadectwo Wolności i Solidarności
Prezes IPN podkreślił, że odznaczeni działacze wpisały się w historię Polski jako osoby, które w swoim życiu i decyzjach obroniły wartości wolności oraz solidarności. – Tworzyliście wspólnotę ludzi odpowiedzialnych za polską wolność i niepodległość. To bardzo istotne, że mimo różnych środowisk i miejsc pochodzenia, wszyscy dążyliście do jednego celu – stwierdził Nawrocki.
Lista Odznaczonych
Podczas uroczystości wyróżniono osoby takie jak: Bogumiła Berdychowska-Szostakowska, Piotr Jerzy Brożyna, Zbigniew Buczek, Krzysztof Zbigniew Doman, Krzysztof Drapczyński, Józef Tadeusz Gniewek, Kinga Jagoda Hałacińska, Janusz Stanisław Jachnicki, Stanisław Ryszard Kaczoruk, Mariusz Kamiński, Krystyna Kotowska, Stanisław Kotowski, Marek Eugeniusz Koźbiał, Grzegorz Bogdan Książczak oraz Wiesław Oborski. Na liście odznaczonych znalazły się również Anna Piątkowska, Liliana Renata Plesiewicz-Ziemińska, Maryla Roman, Adam Rząca, Marian Srebrny, Sławomir Stanisław Świderski i Jarosław Bohdan Wróblewski.
Pośmiertnie wyróżnienia otrzymali Krzysztof Gołaszewski (odbiór przez żonę Czesławę), Antoni Heda-Szary (otrzymane przez córkę Teresę Heda-Snopkiewicz), Jacek Szaniawski (odbiór przez żonę Darię), Władysław Jan Turoski (odbiór przez syna Artura) oraz Dariusz Adam Wierzbicki (odbiór przez syna Krzysztofa).
Uroczystość była nie tylko hołdem złożonym działaczom, ale również przypomnieniem o wartościach, które jako społeczeństwo powinniśmy pielęgnować. Ich odwaga i determinacja stanowią fundament dla współczesnej Polski.