Aleksander Kwaśniewski, były prezydent Polski, wyraził krytyczną opinię na temat współpracy Andrzeja Dudy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. W rozmowie z radiem RMF FM zauważył, że taka współpraca jest nie tylko istotna, ale wręcz niezbędna. „Tej współpracy nie ma, a odpowiedzialność spoczywa po stronie prezydenta” – stwierdził Kwaśniewski.
KRYZYS AMBASADORSKI
W marcu 2024 roku minister Radosław Sikorski zainicjował procedurę odwołania około pięćdziesięciu ambasadorów, w tym tych, których Andrzej Duda uznaje za „prezydenckich”, jak Marek Magierowski (ambasador w USA) oraz Tomasz Szatkowski (ambasador przy NATO). Prezydent wielokrotnie podkreślał, że takie decyzje powinny być wcześniej konsultowane z nim. Oprócz tego, Andrzej Duda odmówił zatwierdzenia licznych wniosków o powołanie nowych ambasadorów, które złożyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
APEL O ZMIANY
Kwaśniewski uważnie obserwuje sytuację i komentuje, że obecny stan rzeczy jest niezadowalający. „Prezydent powinien znaleźć sposób na współpracę z MSZ, zarówno w sprawach dotyczących ambasadorów, jak i innych bieżących problemów. Czas nagli, bo jego kadencja dobiega końca w sierpniu” – podkreślił były prezydent.
Według Kwaśniewskiego, zarówno Andrzej Duda, jak i Radosław Sikorski posiadają wystarczające doświadczenie, aby wypracować satysfakcjonujące rozwiązania. „Gdyby było inaczej, mogłoby to źle świadczyć o Polsce” – dodał.
NIETERAZOWE SPORY
W jego ocenie, konflikt na linii prezydent a minister spraw zagranicznych w kwestii obsady placówek dyplomatycznych jest nieuzasadniony. „Nie widzę żadnych powodów, poza ambicjami, dla których mieliby się kłócić” – zaznaczył były prezydent, wskazując, że stabilna relacja między organami państwa jest kluczowa dla wizerunku Polski na arenie międzynarodowej.
Kwaśniewski zakończył, apelując o jak najszybsze rozwiązanie kwestii związanych z wymianą ambasadorów, zwracając uwagę na strategiczne miejsca jak NATO, Unia Europejska, Waszyngton, Berlin, Paryż i Kijów. Tylko efektywna współpraca może zapewnić Polsce silną pozycję w zawirowaniach współczesnej polityki międzynarodowej.
Źródło/foto: Onet.pl Leszek Szymański / PAP