Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

„Polska liderem w kulturze: Ponad 100 wydarzeń artystycznych w całej Unii Europejskiej podczas prezydencji”

Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej, która rozpocznie się w styczniu 2025 roku, zapowiada się jako wydarzenie o ogromnym zasięgu. Planuje się organizację niemal 100 wydarzeń artystycznych w ponad 20 państwach członkowskich UE oraz w krajach kandydujących do Unii. To nie tylko sposobność do zaprezentowania polskiej kultury, ale również do zacieśnienia międzynarodowych więzi.

CULTURE SPARKS UNITY

Podczas konferencji poświęconej kulturalnym inicjatywom związanym z polską prezydencją, Olga Brzezińska, wicedyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza, podkreśliła, że przewodnie hasło programu brzmi „Culture sparks unity”. „Od stycznia do czerwca 2025 r. narodzimy niemal 100 wydarzeń, które przyciągną uwagę do ponad 20 krajów UE oraz krajów starających się o członkostwo” – zaznaczyła.

PROMOCJA SOLIDARNOŚCI I WSPÓŁPRACY

Brzezińska wskazała, że celem projektów jest nie tylko promocja polskiej kultury, ale również propagowanie idei solidarności i współpracy międzynarodowej. Wśród wydarzeń znajdzie się projekt Street Art solidarnościowy, w ramach którego w Skopje i Budapeszcie powstaną wielkoformatowe murale. Będą one efektem współpracy artystów z Polski i Ukrainy, co ma szczególne znaczenie w kontekście aktualnej sytuacji w Ukrainie.

„Ze względu na wojnę wywołaną przez Rosję, organizacja wydarzeń bezpośrednio w Ukrainie jest niemożliwa, dlatego zdecydowaliśmy, że chcemy, aby twórcy z Ukrainy byli widoczni w Polsce i za granicą” – dodała Olga Brzezińska, podkreślając wpływ wojny na życie artystów.

KULTURA NA EKRANACH I W TEATRACH

Na europejskich ekranach pojawi się program filmowy „Solidarity on Screen. The Polish Presidency Film Review”, a w Niemczech i na Cyprze odbędzie się program bitewny taneczno-performatywny. Warto zaznaczyć, że młode pokolenie artystów w dziedzinie fotografii również zyska mocną reprezentację. Ich prace będą prezentowane w Brukseli i Budapeszcie.

W ostatnich latach Polska doświadczyła ożywienia młodej sceny teatralnej i choreograficznej. W ramach zagranicznego programu prezydencji na deskach europejskich teatrów zaprezentowanych zostanie blisko 30 spektakli autorstwa polskich twórców. Jak widać, polska kultura nabiera wiatru w żagle, mając przed sobą niezwykłą szansę zaistnienia na arenie międzynarodowej.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie