Dzisiaj jest 20 września 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Katecheci piszą do prezydenta. Chcą interwencji w Trybunale Konstytucyjnym

Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwróciło się do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o natychmiastowe zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego nowelizacji rozporządzenia dotyczącej warunków i sposobu organizowania nauki religii. Chodzi o tworzenie grup dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych. Ministerstwo Edukacji Narodowej, na czele którego stoi Barbara Nowacka, forsują te zmiany.

„Wybieramy do Pana, jako strażnika porządku konstytucyjnego w Rzeczypospolitej Polskiej, z prośbą o przeciwstawienie się rażącemu naruszaniu tego porządku” – czytamy w liście Stowarzyszenia Katechetów Świeckich do prezydenta Andrzeja Dudy. Według nich nowelizacja rozporządzenia dotyczącego warunków i sposobu organizacji nauki religii w publicznych szkołach i przedszkolach nie tylko narusza konstytucyjne prawa uczniów uczęszczających na lekcje religii, ich rodziców i nauczycieli religii, ale także stoi w sprzeczności z obowiązującym w Polsce porządkiem prawnym.

Według Stowarzyszenia Katechetów Świeckich, wynikająca z nowelizacji możliwość organizowania nauki religii w grupach, w których znajdą się uczniowie z różnych poziomów edukacyjnych, „faktycznie oznacza odebranie uczniom prawa do realizacji programu nauczania odpowiedniego do ich wyznania”. Dla nauczycieli religii oznacza to szybką utratę źródeł utrzymania, ponieważ nastąpi znaczna redukcja etatów nauczycieli religii – zaznaczyli katecheci. Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwróciło się z pilną prośbą do prezydenta o zaskarżenie nowelizacji rozporządzenia do Trybunału Konstytucyjnego.

W liście do prezydenta Stowarzyszenie odnotował, że nowelizacja rozporządzenia została wydana z naruszeniem prawa i powołało się na wypowiedź prof. Pawła Boreckiego z Uniwersytetu Warszawskiego, opublikowaną na portalu rp.pl. Wskazano, że naruszony został art. 12 ust. 2 Ustawy o systemie oświaty, określający, że warunki i sposób organizacji nauki religii w publicznych szkołach i przedszkolach ustala się w porozumieniu z kościołami i związkami wyznaniowymi. Zgodnie z zasadami techniki prawodawczej, ustalonymi w drodze rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów, oznacza to konieczność uzyskania wyraźnej aprobaty kościołów i związków wyznaniowych. „Należy zauważyć, że Minister Edukacji Narodowej nie uzyskała takiej aprobaty, a zatem wydając rozporządzenie, złamano fundamentalną konstytucyjną zasadę legalizmu, mówiącą, że organy władzy publicznej działają zgodnie z prawem” – czytamy.

Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwróciło się do prezydenta z pilną prośbą o zaskarżenie nowelizacji rozporządzenia do Trybunału Konstytucyjnego, przekonując, że Urząd Prezydenta będzie najlepiej zorientowany w działaniach wobec tak rażącego naruszenia prawa przez rządzących.

W ubiegłym tygodniu Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski opublikowała stanowisko w sprawie organizacji lekcji religii, w którym stwierdzono, że zmiany „dotyczące łączenia klas są krzywdzące lub wręcz dyskryminujące”. Przewodniczący komisji bp Wojciech Osial podkreślił, że „naruszają one Prawo oświatowe i zasady pedagogiczne”, „powodują poważne problemy w zakresie realizacji programu lekcji religii” oraz że „zmiany zostały wprowadzone bez wymaganego przez prawo porozumienia ze stroną kościelną”.

Na pytanie o to stanowisko minister edukacji Barbara Nowacka odpowiedziała: „Czy to nie było skonsultowane? Warto przypomnieć biskupom, że ósme przykazanie brzmi: 'Nie będziesz mówił fałszywego świadectwa'”. Dodała, że odbywały się spotkania w ministerstwie. Kiedy zapytano, czy Konferencja Episkopatu Polski kłamie, Nowacka powiedziała: „Były spotkania w ministerstwie, zatem konsultacje miały miejsce, a niektóre uwagi zgłoszone podczas spotkań zostały uwzględnione, ponieważ były sensowne”. Zaznaczyła, że „dyskryminujące jest to, że dla grup zajęciowych z jednego przedmiotu stosowane są kompletnie inne zasady niż dla innych”.

Nowe przepisy, które wejdą w życie 1 września 2024 r., pozwalają dyrektorowi szkoły (przedszkola) na połączenie w grupę dzieci z klas, w których na naukę religii zgłosiło się siedmioro lub więcej uczniów, z osobami z klas, w których zgłosiło się mniej niż siedmioro dzieci.

Rozporządzenie wprowadza także zasadę grupowania uczniów szkoły podstawowej w grupach obejmujących: uczniów klas I–III albo klas IV–VI lub klas VII i VIII. Dzięki tej zasadzie w grupie międzyklasowej mogą znaleźć się uczniowie np. z klasy I i III szkoły podstawowej, ale nie z klasy II i V.

Przepisy określają również maksymalną liczbę uczestników zajęć. Dla dzieci w przedszkolach i uczniów klas I-III szkół podstawowych wynosi ona 25, a dla pozostałych uczniów we wszystkich typach szkół – 28.

Źródło/foto: Polsat News

Flickr.com
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie