Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Bitwa pod Platejami

Bitwa pod Platejami

Bitwa pod Platejami miała miejsce w 479 p.n.e. i była ostatnim starciem lądowym w czasie drugiej wojny perskiej. Po bitwie pod Salaminą (480 p.n.e.) wojska perskie nadal stacjonowały w Grecji. Dowodzony przez Mardoniusza atak Persów na Attykę odbył się w czasie, gdy król Kserkses I nie brał udziału w działaniach, zajęty tłumieniem powstania w Babilonii.

Reklama

Po przybyciu Spartan Mardoniusz wycofał się do Beocji, gdzie rozstawił swoje siły na równinie pod Tebami. Grecy, nie dając się wywabić, postanowili stawić czoła Persom w Platejach.

Przygotowania do bitwy

Wojska greckie i perskie stanęły naprzeciw siebie, oddzielone rzeką Asopos. Persowie liczyli około 120 000 żołnierzy, podczas gdy greckie siły, pod dowództwem Pauzaniasza, składały się z 300 Spartan, 10 000 periojków i 6000 żołnierzy z innych państw greckich. Brakowało zgody wśród Greków co do strategii, jednak informacja od króla macedońskiego Aleksandra o planowanej przez Mardoniusza porannej bitwie skłoniła ich do działania. Pauzaniasz zorganizował nocne przegrupowanie sił blisko rzeki, aby zminimalizować przewagę konnicy przeciwnika.

Reklama

Przebieg bitwy

Pauzaniasz umieścił hoplitów na wzgórzach Asopos, gdzie znajdowały się źródła wody. Obie strony oczekiwały na ruch przeciwnika. Mardoniusz miał problemy z zaopatrzeniem, jednak jego jazda przechwyciła grecki konwój. O świcie Persowie zaatakowali, jednak ich konnica została odparta, a dowódca zginął. Łucznicy perscy zadali znaczne straty Grekom, co zmusiło ich do natarcia. Dzięki cięższemu uzbrojeniu hoplici zyskali przewagę w walce wręcz. Mardoniusz, próbując przełamać obronę, prowadził atak doborowej jazdy, ale także poniósł porażkę. Po jego śmierci Persowie zaczęli uciekać.

Następstwa

Bitwa pod Platejami zakończyła się rozbiciem wojsk perskich w centralnej Grecji. Wkrótce po niej, w bitwie pod Mykale, połączone siły greckie, z decydującym udziałem Ateńczyków, zniszczyły armię i flotę perską. Ostatecznie Persowie zrezygnowali z podboju Grecji, chociaż walki trwały do 449 r.n.e., kiedy to podpisano pokój Kalliasa.

Reklama

Bibliografia

  • Bitwy Achemenidów
  • Bitwy Aten
  • Bitwy Sparty
  • Bitwy Teb
  • Bitwy w V wieku p.n.e.
Reklama