Dzisiaj jest 13 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Rok kontrowersji. Najważniejsze śledztwa po roku działania rządu

Rok od zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska, oblicza się dynamikę w prokuraturze, która zajmuje się najgłośniejszymi śledztwami ostatnich lat. Wśród nich wyróżniają się dotacje z Funduszu Sprawiedliwości, kontrowersyjne oprogramowanie szpiegowskie Pegasus oraz działania tzw. podkomisji smoleńskiej, kierowanej przez Antoniego Macierewicza. Te sprawy stały się centralnym punktem rozliczeń z czasami rządów Zjednoczonej Prawicy.

NOWE ZESPOŁY ŚLEDCZE W PROKURATURZE KRAJOWEJ

W mijającym roku w Prokuraturze Krajowej powołano trzy nowe zespoły śledcze, mające za zadanie rozwiązać główne afery z czasów rządów PiS. Szczególnie mocno badają one nieprawidłowości związane z Funduszem Sprawiedliwości. Prokurator generalny Adam Bodnar w lipcu zaznaczył, że wyjaśnienie tych spraw i pociągnięcie do odpowiedzialności winnych jest jednym z kluczowych zadań jego urzędowania.

Podkreślił również swoją determinację, by śledztwa były prowadzone z zachowaniem praw osób podejrzanych oraz zgodnie z najwyższymi standardami etycznymi.

AFERA FUNDUSZU SPRAWIEDLIWOŚCI

W kontekście Funduszu Sprawiedliwości, prokuratorzy wskazują na wiele nieprawidłowości związanych z dysponowaniem funduszami państwowymi. Skontrolowane działania miały na celu preferowanie tylko jednego środowiska politycznego, co jest sprzeczne z misją funduszu, który powinien wspierać ofiary przestępstw i przeciwdziałać przestępczości. Zespół Śledczy nr 2 bada sprawę, w której kluczową rolę odgrywa kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości.

Postępowanie, rozpoczęte w lutym 2024 roku, dotyczy zarówno przekroczenia uprawnień, jak i niedopełnienia obowiązków przez urzędników, w tym byłego ministra Zbigniewa Ziobrę. W jego konsekwencji przedstawiono zarzuty wielu osobom, w tym dwóm byłym wiceszefom MS.

SZPIEGOWSKIE OPROGRAMOWANIE PEGASUS

Innym istotnym śledztwem dotyczy użycia Pegasusa, które wykazuje podejrzenia o nielegalne inwigilowanie obywateli. Zespół Śledczy nr 3 bada, w jaki sposób i dlaczego służby używały tego oprogramowania w latach 2017-2022.

Udana kontrola operacyjna, która obejmowała 578 osób, otwiera pytania o legalność tych działań oraz ich wpływ na wolność obywatelską.

PODKOMISJA SMOLEŃSKA

Trzeci zespół śledczy, Zespół nr 4, bada działalność podkomisji smoleńskiej, która, zdaniem krytyków, miała na celu udowodnienie tezy o zamachu na polską delegację. Prokuratorzy analizują doniesienia dotyczące nieprawidłowości związanych z działalnością podkomisji i jej szefa, Antoniego Macierewicza.

ROZLICZENIA POLITYCZNE W LASACH PAŃSTWOWYCH

Równocześnie w Prokuraturze Regionalnej w Krakowie bada się możliwe nieprawidłowości w Lasach Państwowych z lat 2015-2023, co skutkuje dalszymi ujawnieniami oraz zapowiedzią dodatkowych działań w ramach prokuratorskich śledztw.

AFERA HEJTERSKA I KONTROWERSJE ZWIĄZANE Z POLITYKĄ

Sprawa tzw. afery hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości również nie traci na aktualności. Zawiadomienia dotyczące wielu sędziów są obecnie analizowane przez prokuraturę, co prowadzi do postępowań wyjaśniających i dalszych działań w wymiarze sprawiedliwości.

POLITYCZNE NAPIĘCIA A ROZLICZENIA

Mimo intensyfikacji działań prokuratury, krytyka ze strony polityków PiS wciąż narasta, zarzucając temu organowi represję polityczną. Premier Donald Tusk wskazuje na potrzebę zwiększenia determinacji i skrupulatności w rozliczaniu działań byłych rządów, podkreślając, że nie odpuści tej kwestii.

W decydującym momencie, kiedy odpowiedzialność za rządy wydaje się kłaść na barki teraźniejszej administracji, pytanie o tempo oraz skuteczność śledztw pozostaje kluczowe. Jak dalej potoczą się losy spraw dotyczących przeszłości, czas pokaże.

Źródło/foto: Polsat News

Polsat News
O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie