Rosja nawiązała współpracę z ugrupowaniem Hajat Tahrir asz-Szam, co ogłosił specjalny przedstawiciel prezydenta Rosji ds. Bliskiego Wschodu, Michaił Bogdanow. W niedzielę rebelianci syryjscy ogłosili, że zdobyli Damaszek, co wiązało się z upadkiem rządów Baszara al-Asada, którego wspierała Moskwa.
Kontrakt z Hajat Tahrir asz-Szam
Michaił Bogdanow przekazał, że nawiązano kontakty z komitetem politycznym grupy Hajat Tahrir asz-Szam, który obecnie funkcjonuje w jednym z hoteli w Damaszku. W rozmowie wiceszef MSZ podkreślił znaczenie bezpieczeństwa rosyjskiej misji dyplomatycznej oraz obywateli Rosji w Syrii. Wyraził jednocześnie nadzieję, że liderzy grupy dotrzymają obietnic dotyczących ochrony przedstawicieli rosyjskiej dyplomacji.
Negocjacje o bazach wojskowych
Agencja Bloomberg zasygnalizowała, że Rosja może zbliżyć się do porozumienia z nowymi władzami Syrii w kwestii dalszego utrzymania baz wojskowych. Jednakże źródło podkreśliło, że sytuacja może ulec zmianie, jeśli w kraju zagości niestabilność. Rozmowy dotyczą przede wszystkim obecności rosyjskich sił w porcie w Tartusie oraz bazie lotniczej Humajmim.
Nowe władze w Syrii
W wyniku obalenia reżimu Asada, rozpoczęły się ewakuacje rosyjskich wojsk z Syrii. W niedzielę, 8 grudnia, syryjscy rebelianci pod przewodnictwem Abu Muhamada al-Dżaulaniego, lidera Hajat Tahrir asz-Szam, ogłosili przejęcie kontroli nad Damaszkiem, co doprowadziło do ucieczki Baszara al-Asada do Rosji.
Nową osobą na stanowisku premiera rządu tymczasowego, który będzie sprawował władzę do początku marca 2025 roku, został Mohamed al-Baszir. Jak podała agencja AFP, powołując się na rzecznika nowego gabinetu, Obaidę Arnauta, konstytucja oraz działalność parlamentu zostały zawieszone na trzy miesiące. Planowane jest utworzenie dwóch komitetów: sądowniczego i ds. praw człowieka, które zajmą się analizą konstytucji oraz wprowadzeniem do niej odpowiednich poprawek.
Źródła: TASS, Unian, Bloomberg
Źródło/foto: Interia