[the_ad id="296445"]
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
[the_ad_group id="19176"]
[the_ad_group id="19285"]
[the_ad id="295880"]

Senar jambiczny

Senar jambiczny

Senar jambiczny (łac. versus senarius) to starożytna rzymska miara wierszowa, będąca odmianą greckiego trymetru jambicznego. Utwory napisane w tym metrum składają się z wersów zawierających po sześć jambów (łac. iambus).

Struktura i cechy

W senarze jambicznym występuje obowiązkowa pauza, zwana cezurą (łac. caesura), która umiejscowiona jest w środku trzeciego jambu. Schemat metrum przedstawia się następująco:

A – sylaba długa (arsy), b – sylaba krótka (tezy):

  • bA bA b // A bA bA bA

Senar jambiczny różni się od trymetru jambicznego jedynie większą swobodą w układzie sylab. Oznacza to, że w każdej stopie, oprócz ostatniej, można stosować różne kombinacje sylab. Dzięki temu senar jest bardziej elastyczny i często wykorzystywany do tworzenia ludowych utworów, takich jak fraszki czy epitafia. Był popularny w komediach, szczególnie u autorów takich jak Plaut i Terencjusz. W tym metrum powstał również zbiór bajek Fedrusa.

Możliwości modyfikacji

W senarze możliwe są różne podmiany elementów jambu na inne stopy o tej samej wartości iloczasowej. W odróżnieniu od heksametru daktylicznego, senar nie jest wierszem izochronicznym, co pozwala na swobodną wymianę krótkich sylab na długie. Oto kilka przykładów modyfikacji:

  • Jamb (bA) może być zamieniony na trybrach (bbb).
  • Trybrach (bbb) może być przekształcony w trochej (Ab).
  • Jamb (bA) oraz trochej (Ab) mogą być zastąpione spondejem (lA), co zwiększa liczbę mor do 4.

Spondej może być dalej przekształcany na inne stopy czteromorowe, takie jak:

  • Anapest (bbA)
  • Daktyl (lbb)
  • Proceleusmatyk (bbbb)

Senar jambiczny, dzięki swojej elastyczności, stał się kluczowym metrum w literaturze starożytnej, umożliwiając artystom wyrażanie różnorodnych emocji i idei.

[the_ad id="295962"]