Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Księga Sędziów

Księga Sędziów

Księga Sędziów to jedna z ksiąg biblijnych, zaliczana do „Proroków Wcześniejszych” w Biblii hebrajskiej oraz do ksiąg historycznych w Septuagincie i chrześcijańskich wydaniach Starego Testamentu. Opisuje okres między podbojem Kanaanu a czasami królów izraelskich. Księga składa się z luźnych opowiadań o sędziach, którzy pełnili rolę przywódców i sędziów ludu izraelskiego.

Reklama

Budowa Księgi

Księga zbudowana jest na cyklach narracyjnych, które kończą się frazą: „każdy czynił to, co było słuszne w jego oczach”.

Autorstwo i czas powstania

Tradycyjnie autorem Księgi Sędziów uważany jest Samuel, choć niektórzy sugerują także Pinchasa, Ezechiasza czy Ezdrasza. Księga mogła powstać przed zdobyciem Jerozolimy przez Dawida, jednak współcześni bibliści wskazują na redakcję deuteronomistyczną, która miała miejsce w czasie niewoli babilońskiej. Redaktorzy przekształcili wcześniejsze opowiadania o charyzmatycznych bohaterach plemiennych oraz sędziach, tworząc spójną narrację.

Reklama

Treść Księgi Sędziów

Wprowadzenie Księgi Sędziów przedstawia sytuację polityczną Izraela, związaną z sąsiedztwem ludów kananejskich. Po śmierci Jozuego naród oddala się od Jahwe, co prowadzi do cykli upadku i wybawienia, w ramach których Jahwe powołuje sędziów, aby ratowali Izrael. Księga wymienia sześciu sędziów większych oraz sześciu mniejszych:

  • Otniel
  • Ehud
  • Debora/Barak
  • Gedeon
  • Jefte
  • Samson

Sędziowie mniejsi to Tola, Jair, Ibsan, Elon, Jabdon oraz Szamgar. Bibliści zauważają, że sędziowie mogli pełnić różne role – niektórzy z nich byli charyzmatycznymi bohaterami, inni zajmowali się polityką wewnętrzną.

Filozofia dziejów

Księga Sędziów ukazuje cykliczny proces upadku i wybawienia, co sugeruje wpływ bliskowschodniej filozofii dziejów. Mimo to, historia ma wyraźny kierunek, zmierzający ku czasom królewskim.

Link do tekstu

Pełny tekst Księgi Sędziów jest dostępny [tutaj](http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1137) w tłumaczeniu Biblii Tysiąclecia.

Reklama
Reklama