Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Akcja „Wisła”

Akcja „Wisła”

Akcja „Wisła” to operacja przesiedleńcza i pacyfikacyjna, przeprowadzona przez władze Polski Ludowej w latach 1947–1950. Jej celem była likwidacja Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) oraz Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) działających na terenie Polski. Operacja obejmowała masową deportację Ukraińców, Bojków, Dolinian, Łemków oraz rodzin polsko-ukraińskich z południowo-wschodnich terenów Polski na Ziemie Zachodnie.

Reklama

Przyczyny operacji

Intensyfikacja walk między UPA a ludowym Wojskiem Polskim po II wojnie światowej, w kontekście rzezi wołyńskiej, stanowiła bezpośrednią przyczynę akcji. UPA dążyła do utworzenia niepodległego państwa ukraińskiego, co spotkało się z oporem władz polskich. Władze uzasadniały wysiedlenia koniecznością zwalczania partyzantki ukraińskiej i eliminacji bazy zaopatrzeniowej UPA.

Przygotowania do akcji

Decyzję o przeprowadzeniu akcji podjęto w Biurze Politycznym KC PPR 29 marca 1947, a rozpoczęła się ona 28 kwietnia tego samego roku. Władze polskie przygotowały listy osób przeznaczonych do wysiedlenia, a działania te były prowadzone w tajemnicy. Wysiedlenia obejmowały około 140 tysięcy osób, a formalności trwały zaledwie kilka godzin.

Reklama

Przebieg akcji

Akcja „Wisła” przeprowadzona została przez Grupę Operacyjną „Wisła”, dowodzoną przez gen. Stefana Mossora. Do operacji zaangażowano ponad 20 tysięcy żołnierzy. Przesiedlenia odbywały się w punktach zbornych, a następnie transportowano ludność do stacji rozładowania. Ludność ukraińska była poddawana selekcji, a ich mienie pozostawione w domach często wykorzystywane przez wojsko.

Konsekwencje operacji

Akcja „Wisła” doprowadziła do rozbicia UPA, jednak w czasie jej trwania, wiele rodzin polskich i ukraińskich zostało pozbawionych swoich domów. W wyniku operacji, UPA straciła około 70% stanu osobowego i bazę zaopatrzeniową. Akcja ta do dziś budzi kontrowersje i jest oceniana przez historyków różnorodnie, z zarzutami o etniczną czystkę.

Współczesne oceny

  • W 1990 roku Senat RP potępił Akcję „Wisła”.
  • W 2002 roku Prezydent Kwaśniewski wyraził ubolewanie z powodu jej przeprowadzenia.
  • W 2007 roku Światowy Kongres Ukraińców zażądał przeprosin i odszkodowań.
  • W 2017 roku odbyły się obchody 70-lecia akcji, które nie miały wsparcia ze strony władz państwowych.

Akcja „Wisła” stanowi złożony temat, który wciąż wywołuje emocje i różne interpretacje w polskiej i ukraińskiej historiografii.

Reklama
Reklama