Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Bitwa na Białej Górze

Bitwa na Białej Górze

Bitwa na Białej Górze miała miejsce 8 listopada 1620 roku pod Pragą, gdzie siły czeskich protestantów stanęły do walki z wojskami katolickimi Habsburgów. Była to kluczowa bitwa, która zadecydowała o losach Czech.

Reklama

Geneza konfliktu

Konflikt miał swoje korzenie w oporze Czechów wobec rosnącej dominacji Niemców na ich terenie. Różnice religijne między protestantami a katolikami zaostrzały sytuację. W 1618 roku czeska szlachta, protestując przeciwko dyskryminacji, wyrzuciła dwóch cesarskich namiestników przez okno, co zapoczątkowało czeskie powstanie oraz wojnę trzydziestoletnią. W wyniku tych wydarzeń, 26 lipca 1619 roku, czeska szlachta wybrała nowego króla, Fryderyka V, co pogłębiło konflikt.

Przygotowania do bitwy

Czesi, mimo wsparcia Niderlandów i dowódcy Ernesta von Mansfelda, działali w politycznej izolacji. Ich armia, licząca 16 000 żołnierzy, była źle uzbrojona i niezdyscyplinowana. W tym czasie wojska katolickie pod dowództwem hrabiego Tilly’ego oraz hiszpańskich oddziałów zaczęły kontrnatarcie, co zwiększyło przewagę katolików.

Reklama

Przebieg walk

W bitwie uczestniczyło 28 000 żołnierzy Ligi Katolickiej przeciwko 22 000 czeskim powstańcom. Mimo początkowego oporu, Czesi nie zdołali utrzymać obrony. Kluczowym momentem była zdrada von Mansfelda, który nie objął dowództwa. Po serii ataków, czeska armia przestała stawiać opór i rozpoczęła chaotyczny odwrót. Walki zakończyły się około godziny dziesiątej, a obie strony poniosły znaczne straty.

Następstwa

Po zwycięstwie Habsburgowie rozpoczęli brutalne represje. 27 czeskich przywódców zostało ściętych, a wielu innych skazano na śmierć. Skonfiskowano majątek protestantów, co doprowadziło do rekatolicyzacji Czech. Tysiące protestantów emigrowało, a kraj uległ wyludnieniu. Habsburgowie zlikwidowali niezależność Królestwa Czech, a ich polityka doprowadziła do zniemczenia lokalnej szlachty. Mimo represji, pamięć o czeskiej kulturze i tradycji przetrwała, co zainspirowało ruchy narodowe w XIX wieku. Antagonizm między Czechami a Niemcami trwał do 1945 roku, kiedy to przeprowadzono masowe deportacje ludności niemieckojęzycznej.

Reklama
Reklama