„`html
Porozumienie Centrum
Porozumienie Centrum (PC) to polska partia polityczna o profilu chrześcijańsko-demokratycznym, założona 12 maja 1990 roku i wyrejestrowana 25 września 2002 roku. Jej historia jest ściśle związana z działalnością Jarosława Kaczyńskiego oraz przekształceniem w Prawo i Sprawiedliwość.
Historia
PC zostało założone przez działaczy z różnych organizacji politycznych, takich jak Chrześcijańsko-Demokratyczne Stronnictwo Pracy i Forum Demokratyczne Mazowsze. Po I Kongresie w 1991 roku, PC wycofało się kilka partii. Jarosław Kaczyński został ponownie wybrany na przewodniczącego, a po wyborach prezydenckich w 1990 roku, otrzymał nominację na szefa Kancelarii Prezydenta.
Udział w wyborach w 1991 roku
W wyborach parlamentarnych w 1991 roku, PC startowało w koalicji Porozumienie Obywatelskie Centrum, zdobywając 8,71% głosów i wprowadzając 44 posłów do Sejmu. Jan Olszewski został desygnowany na premiera, a partia zyskała wpływy w rządzie, ale rząd Olszewskiego upadł w 1992 roku.
Wybory w 1993 i okres opozycji
PC w wyborach w 1993 roku uzyskało 4,42% głosów, co nie wystarczyło do zdobycia mandatów w Sejmie. Po wyborach partia weszła w koalicję Przymierze dla Polski, ale jej wpływy w samorządach osłabły. W 1995 roku PC popierało Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich.
Członkostwo w AWS i rząd Jerzego Buzka
W 1997 roku PC startowało z list Akcji Wyborczej Solidarność, zdobywając 14 mandatów. Jarosław Kaczyński wystąpił z AWS, ale PC pozostało w koalicji. W 1999 roku powstało Porozumienie Polskich Chrześcijańskich Demokratów, a niektórzy działacze kontynuowali działalność PC.
Powstanie Prawa i Sprawiedliwości
W 2001 roku, Jarosław Kaczyński założył nową partię – Prawo i Sprawiedliwość, do której przystąpili członkowie PC. Partia PC została wyrejestrowana 25 września 2002 roku, a proces likwidacji zakończył się w 2007 roku. Część byłych członków PC utworzyła frakcję w PiS, określaną jako zakon PC.
„`