Robert Hooke
Robert Hooke (ur. 1635, zm. 1703) był angielskim przyrodnikiem, uznawanym za jednego z najwybitniejszych eksperymentatorów XVII wieku. Jego prace obejmowały takie dziedziny jak fizyka, astronomia oraz biologia.
Życiorys
Hooke urodził się w Freshwater na wyspie Wight jako syn pastora. Już w dzieciństwie wykazywał zainteresowanie przyrodą oraz zdolności eksperymentatorskie. Samodzielnie konstruował skomplikowane mechanizmy, obserwował ptaki i rysował różne konstrukcje. Z powodu słabego zdrowia nie uczęszczał do szkoły do 13. roku życia, a naukę pobierał w domu pod okiem ojca. Następnie ukończył Westminster School oraz Uniwersytet w Oksfordzie, gdzie nawiązał współpracę z Robertem Boyle’em, co zaowocowało wspólnymi projektami, w tym budową pompy próżniowej.
Hooke był pionierem w wielu dziedzinach. Jako pierwszy zauważył, że amonity są skamieniałymi szczątkami zwierząt podobnymi do współczesnych łodzików i badał skamieniałe żółwie, uznając niektóre skamieniałości za wskaźniki paleośrodowiska. Sformułował także tezę, że trzęsienia ziemi mogą wpływać na morfologię powierzchni ziemskiej, co zostało później potwierdzone przez innych naukowców.
Nagrody i wyróżnienia
- Od 1663 roku był członkiem Towarzystwa Królewskiego.
Na cześć Hooke’a nazwano również:
- Planetoidę (3514) Hooke,
- Krater Hook na Marsie,
- Krater Hook na Księżycu.
Podsumowanie
Robert Hooke był kluczową postacią w rozwoju nauki XVII wieku, przyczyniając się do wielu dziedzin wiedzy i pozostawiając po sobie trwały ślad w historii nauki.