Wprowadzenie do cron
Program cron jest narzędziem do harmonogramowania zadań w systemach Unix, umożliwiającym uruchamianie programów, komend oraz skryptów o określonych porach lub w regularnych odstępach czasu.
Zasada działania
System cron przeszukuje katalog /var/spool/cron/crontabs, aby znaleźć pliki konfiguracyjne (crontab) odpowiadające kontom systemowym. Oprócz tego ładuje plik /etc/crontab, który zawiera dodatkowe zasady uruchamiania zadań w regularnych odstępach czasu, takich jak co godzinę, co dzień, co tydzień i co miesiąc.
Monitorowanie i uruchamianie zadań
Cron sprawdza co minutę, czy jakieś zadanie powinno zostać uruchomione w danym czasie. W przypadku uruchomienia zadania, jego wyniki oraz błędy są przesyłane na adres e-mail właściciela tabeli. Dodatkowo, cron monitoruje zmiany w plikach konfiguracyjnych, co pozwala na ich automatyczne przeładowanie bez potrzeby restartowania demona.
Format plików crontab
W plikach crontab każde zadanie jest opisane przez sześć pól, z czego pięć pierwszych określa czas uruchomienia, a ostatnie pole to polecenie do wykonania. Przykłady zapisów:
- * * * * * polecenie – uruchamia polecenie co minutę.
- 5 4,22 */2 * 1-5 polecenie – uruchamia polecenie w 5. minucie 4. i 22. godziny w każdy parzysty dzień roboczy.
Popularne odmiany cron
Najczęściej stosowane wersje demona cron to Vixie cron oraz fcron.