„`html
Stanisław Jakub Skarżyński
Stanisław Jakub Skarżyński (1899-1942) był pułkownikiem pilotem Wojska Polskiego, kawalerem Orderu Virtuti Militari oraz pierwszym Polakiem, który przeleciał Atlantyk, ustanawiając rekord odległości lotu.
Życiorys
Młodość i początek służby
Skarżyński urodził się w Warcie jako syn Władysława i Wacławy z Kozłowskich. Po ukończeniu szkoły handlowej w Włocławku, w 1918 roku wstąpił ochotniczo do Wojska Polskiego, gdzie walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1920 roku, za zasługi w bitwie pod Radzyminem, otrzymał Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari.
Kariery lotnicze
Skarżyński rozpoczął karierę lotniczą w Szkole Pilotów w Bydgoszczy, a w 1925 roku dołączył do 1 pułku lotniczego w Warszawie. W 1931 roku, w ramach rajdu dookoła Afryki, pokonał dystans 25 770 km, co przyniosło mu międzynarodową sławę.
Lot przez Atlantyk
8 maja 1933 roku Skarżyński jako pierwszy Polak przeleciał nad Atlantykiem z Afryki do Brazylii na samolocie RWD-5bis, ustanawiając rekord odległości 3582 km. Za ten wyczyn otrzymał Medal Louisa Blériota.
Dalsza służba wojskowa
W 1934 roku awansował na majora, a w 1939 na podpułkownika. W czasie II wojny światowej organizował przerzuty polskich lotników do Francji i Wielkiej Brytanii, a następnie pełnił funkcje dowódcze w Polskich Siłach Powietrznych.
Śmierć
Skarżyński zginął 26 czerwca 1942 roku podczas misji bombowej nad Bremą. Po awarii silnika jego samolot musiał wodować na Morzu Północnym. Ciało Skarżyńskiego odnaleziono i pochowano z honorami w Holandii. Pośmiertnie otrzymał awans na pułkownika oraz Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Odznaczenia
- Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
- Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
- Krzyż Niepodległości
- Medal Louisa Blériota
Upamiętnienie
- Patron 8 Bazy Lotniczej w Krakowie-Balicach.
- Pomniki w Warcie oraz w Krakowie.
- Imię Skarżyńskiego nosi wiele szkół oraz ulic w Polsce.
Publikacje
- 25.770 kilometrów ponad Afryką, 1931
- Na RWD-5 przez Atlantyk, 1934
„`