Dzisiaj jest 19 września 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Mutacja małpiej ospy dotarła do Szwecji. Jest groźniejsza od poprzednich

Po popołudniu w Szwecji potwierdzono jeden przypadek poważniejszego rodzaju małpiej ospy – poinformował w środę minister zdrowia tego kraju. Jak wyjaśnił, wirusa wykryto u osoby, która niedawno wróciła z Afryki.

Minister zdrowia Szwecji, Jakob Forssmed, poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej, że u jednego z pacjentów w jego kraju zdiagnozowano nowy, groźniejszy od poprzednich wariant małpiej ospy – Klad I. To doniesienie miało miejsce dzień po ostrzeżeniu WHO, która alarmowała, że wirus pochodzący z Afryki stanowi ogólnoświatowe zagrożenie dla zdrowia.

Forssmed precyzując, że osoba zainfekowana wirusem zaraziła się nim podczas niedawnego pobytu w Afryce, szczególnie w regionie, gdzie zanotowano wzmożoną liczbę zachorowań na małpią ospę.

W środę dyrektor generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, stwierdził, że zagrożenie dla zdrowia publicznego przez małpią ospę jest globalne. „Jasne jest, że skoordynowana reakcja międzynarodowa jest niezbędna, aby powstrzymać epidemię i uratować życie” – podkreślił.

Uprzednio WHO ostrzegała, że istnieje ryzyko rozprzestrzenienia się choroby poza obszar Afryki. Epidemia małpiej ospy wybuchła w Kongu, doprowadzając do ponad 450 zgonów do tej pory. Ponad 14 tys. pacjentów zostało zarażonych. Choroba rozprzestrzeniła się również do innych krajów afrykańskich.

Według agencji AP, w porównaniu z analogicznym okresem w poprzednim roku, liczba przypadków zachorowań na małpią ospę wzrosła o 160 proc. Śmiertelność zwiększyła się o 19 proc.

Historia wirusa małpiej ospy skupiała się głównie na Demokratycznej Republice Konga, gdzie w 1970 roku został zidentyfikowany u makaków. Jednak dopiero w ostatnich latach obserwowano stopniowy wzrost zachorowań. Obecna epidemia jest spowodowana bardzo zaraźliwym wirusem, zwłaszcza wśród dzieci, podczas bliskiego kontaktu.

Małpia ospa manifestuje się objawami podobnymi do grypy, takimi jak gorączka, bóle głowy i mięśni. Pojawiają się także zmiany skórne wypełnione ropą, przypominające krosty, co utrudnia odróżnienie od ospy wietrznej.

Źródło/foto: Polsat News

NIAID/AP, File
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie