Dzisiaj jest 12 grudnia 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu

Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu

Muzeum Afrykanistyczne, zlokalizowane w Olkuszu przy ul. Szpitalnej, gromadzi bogatą kolekcję sztuki i malarstwa Czarnej Afryki, noszącą imię Anny i Leona Kubarskich.

Historia muzeum

Początki muzeum sięgają 1971 roku, kiedy to dr Bogdan Szczygieł i Bożena Szczygieł przekazali pierwsze eksponaty. Kolekcję wzbogacali kolejni darczyńcy, w tym Hubert Sylwestrzak, Józef Lis oraz wielu innych.

Pierwotnie eksponaty były prezentowane w budynku przy ul. Szpitalnej 11, dawniej wytwórni młynków do kawy. W 1984 roku kolekcja została przeniesiona do oficy dawnego szpitala olkuskiego przy ul. Szpitalnej 32. Wnętrza zostały urządzone przez grupę wolontariuszy pod kierunkiem dr Szczygła, a wśród nich byli uczniowie liceum oraz studenci etnologii z Uniwersytetu Wrocławskiego.

W ciągu ostatnich lat, dzięki inicjatywie Miejskiego Ośrodka Kultury, muzeum przeszło remont, co pozwoliło na utworzenie nowych sal wystawowych. Obecna ekspozycja, zaprezentowana przez mgr Jacka Łapotta i mgr Jolantę Koziarowską, obejmuje przedmioty związane z kulturą Tuaregów, w tym rzeźby, broń, instrumenty muzyczne, biżuterię oraz rękodzieło plemion z Czarnej Afryki.

W 2005 roku muzeum przeniosło całą ekspozycję do odnowionych pomieszczeń w tym samym budynku, a nowa aranżacja została przygotowana przez Elżbietę Banyś–Sowulę oraz Klaudię Zub. Wystawa została podzielona na działy dotyczące kultury, przyrody, sztuki, geologii i archeologii Afryki.

Od 2001 roku prof. dr hab. Anna i pilot Leon Kubarscy systematycznie wspierają muzeum, co doprowadziło do otwarcia w lutym 2007 roku odrębnego działu – Kolekcja sztuki i malarstwa Czarnej Afryki im. prof. dr hab. Anny i Leona Kubarskich. Obecnie ta część kolekcji liczy ponad 900 obiektów, w tym obrazy, rzeźby, biżuterię oraz różnorodne fetysze i maski.

Linki zewnętrzne

Kategoria: Muzea w Olkuszu

Kategoria: Muzea podróżnicze w Polsce

Najnowsze aktualności: