Wydarzenia w Polsce
W maju 1417 roku miały miejsce istotne wydarzenia w Polsce. 1 maja król Władysław Jagiełło zwołał zjazd rady panów koronnych w Sanoku, aby ogłosić decyzję o małżeństwie z Elżbietą z Pilczy, wdową po Wincentym Granowskim. Dzień później, 2 maja, odbył się ich ślub, który poprowadził arcybiskup lwowski Jan z Rzeszowa.
W czerwcu kapituła generalna dominikanów nałożyła na Falkenberga karę wiecznego więzienia za ogłoszenie traktatu przeciw Jagielle. Polscy przedstawiciele usiłowali uznać ten traktat za heretycki, jednak komisja soborowa określiła go jako obraźliwy.
2 sierpnia król Jagiełło przeniósł Gorlice z prawa polskiego na prawo magdeburskie. 19 listopada w Krakowie miała miejsce koronacja Elżbiety z Pilczy, która odbyła się mimo protestów panów koronnych. 17 grudnia książę Konrad IV został mianowany biskupem wrocławskim.
W roku tym Bełżyce oraz Kock uzyskały prawa miejskie.
Wydarzenia na świecie
Na świecie również miały miejsce znaczące wydarzenia. 31 maja Jakobina Bawarska została hrabiną Hainaut, Holandii i Zelandii. 26 lipca Benedykt XIII został ogłoszony schizmatykiem i ekskomunikowany w czasie soboru w Konstancji. 11 listopada zakończyła się wielka schizma zachodnia, a Oddo Colona został wybrany papieżem, przyjmując imię Marcin V. W tym samym roku rozpoczęła działalność Biblioteka Watykańska.
Urodzili się
- 23 lutego – Paweł II, papież (zm. 1471)
- 21 marca – Mikołaj z Flüe, szwajcarski pustelnik (zm. 1487)
- 19 czerwca – Sigismondo Pandolfo Malatesta, włoski kondotier (zm. 1468)
Zmarli
- 29 kwietnia – Ludwik II, książę Andegawenii, król Neapolu (ur. 1377)
- 31 maja – Wilhelm II Bawarski, książę Bawarii (ur. 1365)
- 18 października – Grzegorz XII, papież (ur. 1327)
Zdarzenia astronomiczne
Rok 1417 przyniósł także całkowite zaćmienie słońca, które było widoczne w Krakowie.