Wydarzenia w Polsce
W lutym 1836 roku w Polsce wprowadzono akt prawny dotyczący utworzenia domu poprawczego dla „zdrożnych” księży w klasztorze w Liszkowie. W tym samym czasie trwała okupacja Wolnego Miasta Krakowa, a na terenach zabranych przez Rosję działała partyzantka narodowowyzwoleńcza w Konarszczyźnie. W Polsce miało miejsce również ostatnie obrączkowe zaćmienie słońca, które miało miejsce 15 maja.
Wydarzenia na świecie
W lutym i marcu 1836 roku miały miejsce ważne wydarzenia związane z rewolucją w Teksasie. 1 marca Teksas ogłosił niezależność od Meksyku, a 2 marca powstała efemeryczna Republika Teksasu. Wojska meksykańskie zdobyły fort Alamo 6 marca, a 27 marca miała miejsce masakra obrońców misji Goliad. 21 kwietnia armia amerykańska pokonała Meksykanów w bitwie pod San Jacinto.
Na świecie ogłoszono również niepodległość Republiki Południowego Peru 17 marca. W tym czasie rozpoczęto bicie monet w mennicach amerykańskich przy użyciu maszyny parowej, a 29 marca odbyła się premiera opery komicznej Richarda Wagnera w Magdeburgu.
W czerwcu Arkansas zostało przyjęte do USA jako dwudziesty piąty stan, a 2 października Charles Darwin powrócił do Anglii po pięcioletniej podróży dookoła świata.
Na koniec roku, 28 grudnia, Hiszpania uznała niepodległość Meksyku, a w tym samym czasie utworzono brytyjską kolonię Australia Południowa.
Urodzili się
- 2 stycznia – Mendele Mojcher Sforim, pisarz jidysz (zm. 1917)
- 21 lutego – Léo Delibes, kompozytor (zm. 1891)
- 17 maja – Norman Lockyer, astronom (zm. 1920)
- 28 maja – Jan Aleksander Karłowicz, etnograf (zm. 1903)
- 13 listopada – Jarosław Dąbrowski, działacz niepodległościowy (zm. 1871)
Zmarli
- 31 stycznia – Maria Krystyna Sabaudzka, królowa Obojga Sycylii (ur. 1812)
- 10 czerwca – André Marie Ampère, fizyk (ur. 1775)
- 6 listopada – Karel Hynek Mácha, poeta (ur. 1810)
Święta ruchome
- Tłusty czwartek: 11 lutego
- Popielec: 17 lutego
- Wielkanoc: 3 kwietnia
- Wniebowstąpienie Pańskie: 12 maja
- Boże Ciało: 2 czerwca