Dzisiaj jest 12 grudnia 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Uniwersytet Warszawski

„`html

Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Warszawski (UW) to jedna z największych i najstarszych uczelni publicznych w Polsce, założona 19 listopada 1816 roku. Obecnie uczelnia uczestniczy w Sojuszu 4EU+ oraz innych programach międzynarodowych.

Aktualności i osiągnięcia

W 2018 roku UW dołączył do Sojuszu 4EU+, a w 2019 roku zdobył tytuł „Uczelni Badawczej” w ramach Inicjatywy Doskonałości. Uczelnia regularnie plasuje się w czołówce rankingów, zajmując wysokie miejsca w Nature Index oraz ARWU. W 2016 roku zdobyła również wyróżnienie „HR Excellence in Research” od Komisji Europejskiej.

Historia

Od swojego powstania UW przeszedł wiele zmian, w tym likwidację w 1831 roku po stłumieniu powstania listopadowego oraz przemianowanie na Cesarski Uniwersytet Warszawski w 1870 roku. Po I wojnie światowej uczelnia powróciła do polskiej nazwy i otworzyła się na kobiety w 1915 roku.

Okres II wojny światowej

W czasie okupacji uniwersytet był zamknięty, a wykładowcy prowadziły tajne nauczanie w domach prywatnych. Po wojnie, w 1945 roku, uczelnia wznowiła działalność, a kampus został odbudowany.

Wydziały i struktura

UW składa się z 25 wydziałów, w tym:

  • Wydział Biologii
  • Wydział Chemii
  • Wydział Prawa i Administracji
  • Wydział Filozofii
  • Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych

W 2017 roku na uniwersytecie studiowało 45 430 studentów i 3041 doktorantów.

Kampusy

UW posiada kilka kampusów, w tym:

  • Kampus Główny w Warszawie
  • Kampus Ochota
  • Kampus Szturmowa

Władze rektorskie

Obecnym rektorem UW jest prof. dr hab. Alojzy Nowak. Władze rektorskie obejmują również prorektorów odpowiedzialnych za różne obszary, takie jak rozwój czy jakość kształcenia.

Znani absolwenci

W gronie absolwentów UW znajdują się laureaci Nagrody Nobla, m.in.: Henryk Sienkiewicz, Czesław Miłosz i Olga Tokarczuk, a także prominentni politycy, jak Bronisław Komorowski i Lech Kaczyński.

Kultura i społeczeństwo

UW ma znaczący wpływ na kulturę i naukę w Polsce, a jego historia jest obecna w literaturze i sztuce. W 2016 roku uczelnia obchodziła swoje 200-lecie z różnorodnymi wydarzeniami jubileuszowymi.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej uczelni: www.uw.edu.pl.

„`

Najnowsze aktualności: