Dzisiaj jest 12 grudnia 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Tyberiusz

Tyberiusz

Tyberiusz Claudius Nero (16 listopada 42 p.n.e. – 16 marca 37 n.e.) był cesarzem rzymskim, synem Tyberiusza Klaudiusza i Liwii Druzylli. Był pasierbem i następcą Oktawiana Augusta, nosząc tytuł Tiberius Caesar Augustus.

Rodowód i pochodzenie

Tyberiusz pochodził z rodu Klaudiuszów, a dzięki adopcji przez Augusta wszedł do rodu Juliuszów, co ustanowiło dynastię julijsko-klaudyjską.

Kariera

Jego kariera rozpoczęła się w 29 p.n.e. od uczestnictwa w tryumfie Augusta po bitwie pod Akcjum. W wieku 17 lat został kwestorem, a w dalszej kolejności brał udział w misjach wojskowych oraz sprawował urząd konsula. W 20 p.n.e. ożenił się z Wipsanią Agrypiną, z którą miał syna Druzusa. Mimo sukcesów wojskowych, Tyberiusz nie był preferowanym następcą Augusta, który stawiał na swoich krewnych, co doprowadziło do rozwodu Tyberiusza z Agrypiną w 12 p.n.e. i małżeństwa z Julią, córką Augusta.

Wygnanie na Rodos

W 6 r. p.n.e. Tyberiusz ogłosił dobrowolne wygnanie na Rodos, co było wynikiem konfliktów z Augustem oraz nieudanych relacji małżeńskich. Jego decyzja okazała się kluczowa dla przyszłości Rzymu, gdyż brakowało jasnego następcy w obliczu starzejącego się Augusta.

Śmierć i następca

Tyberiusz zmarł 16 marca 37 n.e. i został pochowany w Mauzoleum Augusta. W testamencie wyznaczył na spadkobierców Kaligulę i Gemellusa. Po jego śmierci Kaligula przejął władzę, a Gemellus został stracony.

Spuścizna

Panowanie Tyberiusza charakteryzowało się okresem spokoju dla prowincji, ale również wzrostem tyranii w Rzymie. Jego oszczędność była znana, nie organizował widowisk ani nie udzielał pomocy finansowej senatorom.

Tyberiusz w Biblii

W Ewangelii Łukasza wspomniano Tyberiusza w kontekście działalności Jana Chrzciciela, która rozpoczęła się w piętnastym roku jego panowania. Wiele odniesień do „Cezara” w Nowym Testamencie dotyczy Tyberiusza, a moneta z jego wizerunkiem jest również cytowana w kontekście podatków.

Małżeństwa i potomkowie

  • Wipsania Agrypina (16–12 p.n.e.)
    • Druzus Kastor
      • Julia Helena
      • Rubeliusz Plaut
      • Rubellia
    • Tyberiusz Klaudiusz Gemellus
    • Klaudiusz Germanik
  • Julia (11–2 p.n.e.)
    • Klaudiusz Neron

Najnowsze aktualności: