Pistolet maszynowy wz. 1963 (PM-63 RAK)
Pistolet maszynowy wz. 1963, znany jako PM-63 RAK, to polski pistolet maszynowy kal. 9 mm, opracowany w latach 60. XX wieku przez prof. Piotra Wilniewczyca. Broń była przeznaczona dla jednostek wojskowych, w tym załóg wozów bojowych, oraz stosowana przez Milicję Obywatelską.
Historia
W latach 50. XX wieku zmalało znaczenie klasycznych pistoletów maszynowych na rzecz karabinów szturmowych. W odpowiedzi na potrzebę szybkostrzelnej broni dla załóg czołgów i obsługi broni ciężkiej rozpoczęto prace nad nowym pistolet maszynowym. W Polsce, pod kierownictwem prof. Wilniewczyca, powstał projekt pistoletu, który był opatentowany w 1963 roku. Produkcja seryjna ruszyła w 1964 roku, a PM-63 został przyjęty do uzbrojenia Ludowego Wojska Polskiego w 1965 roku.
Opis konstrukcji
PM-63 RAK to broń samoczynno-samopowtarzalna, działająca na zasadzie odrzutu swobodnego. Posiada zamek otwarty i unikalną konstrukcję z łyżką, która pomaga w stabilizacji broni. Broń strzela z zamka otwartego i wykorzystuje magazynki o pojemności 15 i 25 nabojów. W skład wyposażenia wchodzi metalowa kolba składająca się z dwóch prętów oraz rozkładany chwyt przedni.
Ocena
Pomimo prostoty konstrukcji, PM-63 był krytykowany za niską celność i bezpieczeństwo użytkowania. Ruchomy zamek utrudniał celowanie, a łatwość samoprzeładowania powodowała ryzyko przypadkowych strzałów. Magazynek 15-nabojowy był uznawany za zbyt mały, a 25-nabojowy utrudniał przenoszenie broni. Spust dwuchodowy był również oceniany jako niepraktyczny w sytuacjach stresowych.
Użytkownicy
- Polska
- Kuba
- Wietnam
- NRD
- Doniecka Republika Ludowa
- Chiny (Typ 82)
Uwagi
Pistolet PM-63 był używany do lat 90. XX wieku, jednak z powodu problemów z bezpieczeństwem został wycofany z większości jednostek. Był także kopiowany przez chiński koncern Norinco, który produkował model Typ 82.
Linki zewnętrzne
- Film o PM-63 RAK na YouTube
- Film ze strzelania z PM-63 na YouTube