Dzisiaj jest 12 grudnia 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Mariawityzm

Mariawityzm

Mariawityzm to polskie wyznanie chrześcijańskie, które powstało na przełomie XIX i XX wieku, oparte na objawieniach Marii Franciszki Kozłowskiej. W 1906 roku, po ekskomunice przez papieża Piusa X, wspólnota została wyłączona z Kościoła rzymskokatolickiego. Obecnie około 25 tysięcy mariawitów mieszka w Polsce, a około 20 tysięcy we Francji.

Historia i geneza

Mariawityzm narodził się w Polsce w kontekście ograniczeń nałożonych na Kościół katolicki po powstaniu styczniowym. W odpowiedzi na moralne skandale wśród duchowieństwa, Maria Franciszka Kozłowska otrzymała objawienia w 1893 roku, które stały się fundamentem nowego ruchu religijnego.

Objawienia

  • Objawienia dotyczyły m.in. moralności duchownych.
  • Podkreślano znaczenie częstej Komunii Świętej i adoracji Sakramentu.

Powstanie niezależnej wspólnoty

W 1906 roku mariawici zostali ekskomunikowani, co doprowadziło do stworzenia niezależnego Kościoła Katolickiego Mariawitów. Wkrótce zbudowano wiele nowych kościołów i rozpoczęto działalność duszpasterską oraz charytatywną.

Rozwój Kościoła Mariawitów

W 1907 roku odprawiono pierwszą Mszę w języku polskim. Mariawici wprowadzili wiele reform, takich jak odrzucenie nieomylności papieża oraz odpustów. W 1912 roku Kościół został zalegalizowany przez władze rosyjskie.

Reformy arcybiskupa Kowalskiego

Po śmierci Marii Franciszki, arcybiskup Jan Kowalski wprowadził nowe reformy, w tym udzielanie Komunii pod dwiema postaciami oraz zniesienie celibatu. Jego decyzje spotkały się z oporem części duchowieństwa.

Rozłam w mariawityzmie

W 1935 roku nastąpił rozłam w Kościele, który podzielił wspólnotę na dwa odłamy. Mariawici płoccy i felicjanowscy walczyli o kontrolę nad majątkiem oraz tradycjami Kościoła.

Mariawityzm po rozłamie

Po rozłamie Kościół Starokatolicki Mariawitów zaczął się oddalać od reform arcybiskupa Kowalskiego. Wprowadzono zakaz kapłaństwa kobiet i przywrócono tradycyjne praktyki liturgiczne.

Doktryna i liturgia

Mariawityzm opiera się na katolickich zasadach wiary i moralności, ale odrzuca niektóre dogmaty uznawane przez Kościół rzymskokatolicki. Msze odprawiane są w języku narodowym, a uczestnicy są zachęcani do częstej adoracji Przenajświętszego Sakramentu.

Znani mariawici

  • Tomasz Boruszczak – prezenter telewizyjny.
  • ks. prof. Konrad Rudnicki – profesor astronomii i teologii.
  • Damiana Szulgowicz – biskupka, zwierzchniczka Kościoła Katolickiego Mariawitów w RP.

Mariawityzm, jako oryginalnie polskie wyznanie, zyskał swoją unikalną tożsamość i rozwijał się pomimo licznych wyzwań, budując społeczność opartą na duchowych wartościach i tradycjach. Dziś jego wpływ jest widoczny nie tylko w Polsce, ale także w diasporze na całym świecie.

Najnowsze aktualności: