Kalendarz muzułmański
Kalendarz muzułmański to kalendarz księżycowy, składający się z 12 miesięcy, z których każdy ma od 29 do 30 dni. Rok w tym kalendarzu rozpoczyna się od hidżry, czyli emigracji Mahometa z Mekki do Medyny w 622 roku n.e.
Kalendarz przedmuzułmański
Przed islamem używano arabskiego kalendarza, który łączył miesiące księżycowe z latami słonecznymi. W celu wyrównania długości roku dodawano dodatkowy miesiąc, zwany ajjam an-nasi. Nazwy lat nadawano na podstawie ważnych wydarzeń, np. Rok Słonia.
Reforma Mahometa i nazwy miesięcy
Mahomet zreformował kalendarz, eliminując trzeci miesiąc i wprowadzając prosty kalendarz księżycowy, co spowodowało, że miesiące przestały odpowiadać porom roku. Miesiące zachowały swoje nazwy z okresu przedmuzułmańskiego:
- Muharram – „zakazany”
- Safar – „żółty”
- Rabi al-awwal – „wiosna pierwsza”
- Rabi al-achar – „wiosna druga”
- Dżumada al-ula – „krzepnięcie pierwsze”
- Dżumada al-achira – „krzepnięcie drugie”
- Radżab – „wstrzymać się”
- Szaban – „rozchodzenie się”
- Ramadan – „palący”
- Szawwal – „powodujący powstawanie wielbłądów”
- Zu al-kada – „[miesiąc] postoju”
- Zu al-hidżdża – „[miesiąc] pielgrzymki”
Dni tygodnia
Arabski tydzień zaczyna się w niedzielę:
- Jaum al-ahad – niedziela
- Jaum al-isnajn – poniedziałek
- Jaum as salasa – wtorek
- Jaum al-arbaa – środa
- Jaum al-chamis – czwartek
- Jaum al-dżuma – piątek (dzień zgromadzenia)
- Jaum as-sabt – sobota
Lata
Reforma kalendarza trwała po Mahomecie, a kalif Umar wprowadził nową erę od dnia hidżry. Lata oznaczane są jako A.H. (Anno Hegirae). Długość roku muzułmańskiego wynosi 354,36 dnia, co powoduje przesunięcie w stosunku do kalendarza gregoriańskiego.
Początek miesiąca
Początek miesiąca muzułmańskiego ustalany jest na podstawie obserwacji Księżyca. W przypadku braku widoczności, miesiąc kończy się po 30 dniach. W różnych krajach miesiące mogą się zaczynać w różne dni z powodu lokalnych warunków atmosferycznych.