Generalne Gubernatorstwo
Generalne Gubernatorstwo (GG) było jednostką administracyjną utworzoną przez III Rzeszę na podstawie dekretu Adolfa Hitlera z 12 października 1939 roku. Objęło część terytorium II Rzeczypospolitej, które nie zostało anektowane. Zarządzane było przez niemieckich urzędników, a Hans Frank był Generalnym Gubernatorem przez cały okres okupacji.
Geneza
Pomysł utworzenia GG był związany z ideą Mitteleuropy, która zakładała utworzenie marionetkowych państw pod kontrolą Niemiec. W czasie II wojny światowej plany te były realizowane poprzez eliminację polskiej inteligencji oraz przymusowe przesiedlenia.
Struktura administracyjna
Generalne Gubernatorstwo dzieliło się na pięć dystryktów: Krakowski, Lubelski, Radomski, Warszawski oraz Galicyjski. Językiem urzędowym był niemiecki, a polski miał charakter pomocniczy. Kraków był stolicą GG, w której stacjonowały znaczne siły niemieckie.
Represje i działania okupacyjne
Niemcy wprowadzili brutalną politykę, która obejmowała:
- Eksterminację Żydów w ramach Akcji Reinhardt.
- Pacyfikacje wsi, w tym masowe egzekucje.
- Wysiedlenia ludności w celu germanizacji terenów.
Demografia i społeczeństwo
Struktura demograficzna GG była zmieniana przez wojenne migracje i wysiedlenia. Około 12,1 mln ludzi mieszkało w GG, w tym 1,9 mln Żydów. Władze niemieckie stosowały terror, co prowadziło do powszechnej pauperyzacji społeczeństwa.
System sądownictwa
Niemieckie sądy w GG stosowały dyskryminacyjne praktyki, w tym tzw. sądownictwo specjalne, które wydawało surowe wyroki, w tym kary śmierci za drobne przewinienia.
Polityka oświatowa
Władze niemieckie zamknęły polskie szkoły i zredukowały system edukacji do podstawowych umiejętności, eliminując naukę historii i innych ważnych przedmiotów.
Warunki życia codziennego
Życie w GG charakteryzowało się niskim poziomem życia, brakiem żywności i ogólnym kryzysem gospodarczym. Wprowadzono kartki na żywność, a ceny wzrosły znacząco w porównaniu do okresu przedwojennego.
Podsumowanie
Generalne Gubernatorstwo stanowiło brutalny przykład okupacji niemieckiej w Polsce, charakteryzujący się prześladowaniami, ekonomicznym wyzyskiem oraz systematyczną eksterminacją ludności, w szczególności Żydów. Władze niemieckie dążyły do całkowitej kontroli i germanizacji podbitych terenów, co miało katastrofalne skutki dla mieszkańców GG.