Dzisiaj jest 12 grudnia 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

BeOS

BeOS – System Operacyjny

BeOS to system operacyjny stworzony przez firmę Be Inc., zaprojektowany głównie z myślą o zastosowaniach multimedialnych. Wprowadza nowoczesne rozwiązania, takie jak:

  • wielowątkowość
  • wielozadaniowość
  • 64-bitowy system plików Be File System

System oparty jest na mikrojądrze i jest zgodny z interfejsem POSIX, posiadając jednocześnie własne API zaprojektowane dla języka C++. BeOS umożliwia bezpośredni dostęp do grafiki, wykorzystując biblioteki OpenGL do sprzętowej akceleracji.

Domyślną powłoką tekstową jest Bash, a powłoką graficzną program Tracker. System nie obsługuje typowego trybu tekstowego, a aplikacje tekstowe działają w oknie. BeOS mógł być również uruchamiany w środowisku Microsoft Windows, dzięki specjalnej wersji wykorzystującej wirtualne środowisko startowe.

Historia wersji

W 2001 roku prawa autorskie do BeOS-a zostały sprzedane firmie Palm za 11 milionów dolarów. Brak zainteresowania rozwojem systemu przez Palm skłonił społeczność entuzjastów do próby wymuszenia udostępnienia kodu źródłowego. Nieupublicznienie kodu doprowadziło do prób stworzenia otwartych odpowiedników BeOS-a.

Współczesne Odpowiedniki

W ramach prób stworzenia alternatywnych wersji BeOS-a powstały następujące projekty:

  • Haiku (dawniej OpenBeOS) – projekt oparty na jądrze NewOS, który ma być w 100% zgodny z wersją R5 BeOS-a. Jest to najbardziej zaawansowany projekt mający na celu stworzenie następcy BeOS.
  • BlueEyedOS – projekt oparty na jądrze Linux, umożliwiający uruchamianie aplikacji zarówno z BeOS, jak i Linux.
  • Zeta – komercyjny produkt firmy YellowTAB, bazujący na kodzie BeOS, który był nielegalnie rozpowszechniany i obecnie nie jest rozwijany.
  • PhosphurOS – nielegalna wersja systemu, oparta na wyciekłym kodzie z Be, Inc.

Najnowsze aktualności: