Dzisiaj jest 19 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Andrzej Frycz Modrzewski

Andrzej Frycz Modrzewski

Andrzej Frycz Modrzewski, właściwie Andrzej Piotr Modrzewski, herbu Jastrzębiec (ur. 20 września 1503, zm. 1572) był polskim pisarzem politycznym i sekretarzem królewskim w okresie renesansu.

Życiorys

Modrzewski był synem Jakuba, wójta wolborskiego. W wieku 11 lat przeniósł się do Krakowa, gdzie rozpoczął naukę. W 1517 roku zapisał się na Akademię Krakowską, którą ukończył z tytułem bakałarza w 1519 roku. Po studiach uczęszczał do Wittenbergi, gdzie zetknął się z ideami reformacyjnymi. W 1522 roku przyjął niższe święcenia kapłańskie i pracował w kancelarii prymasa Jana Łaskiego.

Od 1547 roku był sekretarzem Zygmunta I Starego, a w 1553 roku objął urząd wójta Wolborza. W 1560 roku ożenił się z Jadwigą Kamieńską, co spowodowało utratę wójtostwa w 1569 roku. Zmarł na morowe powietrze w 1572 roku, prawdopodobnie w wyniku podejrzeń o herezję.

Poglądy i twórczość

Najważniejszym dziełem Modrzewskiego jest „De Republica emendanda” (1551), które składa się z pięciu ksiąg, w tym „O obyczajach”, „O prawach”, „O wojnie”, „O Kościele” i „O szkole”. W dziele tym postulował reformy w Polsce, w tym utworzenie kościoła narodowego niezależnego od papiestwa.

Modrzewski był zwolennikiem równości wobec prawa, bronił praw wszystkich grup społecznych, a także krytykował feudalizm oraz wojny. Oprócz „De Republica emendanda” pisał mowy publicystyczne, takie jak „Łaski, czyli o karze za mężobójstwo”.

Upamiętnienie

W 2000 roku powstała Krakowska Akademia nosząca imię Modrzewskiego. Jego imieniem nazwano również wiele szkół oraz ulic w różnych miastach Polski. W 2003 roku Poczta Polska wydała znaczek z okazji 500. rocznicy jego urodzin. Sejm RP uchwałą uczcił jego pamięć w 2012 roku.

Wydania dzieł

Pełne wydanie dzieł Modrzewskiego ukazało się w latach 50. XX wieku, obejmując m.in. „O poprawie Rzeczypospolitej” i „Mowy”.

Odniesienia w kulturze

Postać Modrzewskiego pojawiła się w polskim serialu telewizyjnym „Królowa Bona” z 1980 roku, gdzie zagrał go Marek Kondrat.

Bibliografia

  • „Dziedzictwo Andrzeja Frycza Modrzewskiego w myśli politycznej i humanistycznej” (2004)
  • Stanisław Piwko, „Frycza Modrzewskiego reforma państwa i kościoła” (1979)
  • „Andrzej Frycz Modrzewski i problemy polskiego Odrodzenia” (1974)