Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Dziennikarka z Polski relacjonuje radość mieszkańców Damaszku

Jagoda Grondecka, polska dziennikarka, dotarła do Syrii z Libanu i relacjonuje wydarzenia w Damaszku po obaleniu reżimu Baszszara al-Asada. „Ludzie świętują, wśród nich uzbrojeni rebelianci, tłum dewastuje popiersie Asada” — napisała na platformie X.

Obalenie Reżimu Baszszara al-Asada

Na 8 grudnia przypada koniec 51-letnich rządów rodziny Asadów w Syrii. Tego dnia władza z rąk dyktatora Baszszara al-Asada, który przejął ją po ojcu Hafizie al-Asadzie w 2000 roku, przeszła w ręce rebeliantów. Syryjczycy z entuzjazmem witali zmiany na ulicach, mając nadzieję na zakończenie trwającej od 2011 roku wojny domowej.

Relacje Jagody Grondeckiej

Gondecka jako jedyna polska dziennikarka znalazła się w Damaszku po upadku al-Asada. Obserwując sytuację, relacjonuje, jak na placu Umajjadów ludzie ze radością celebrowali nowe realia, a uzbrojeni rebelianci wspierali tłum, który niszczył popiersie dyktatora. Obecnie współpracuje z TVP oraz „Gazetą Wyborczą”. Jej relacje z tego miejsca ukazują rozradowanych Syryjczyków pozujących na wozach bojowych oraz w miejscach wcześniej strzeżonych przez reżim.

Gondecka dotarła do Syrii po kilku tygodniach, w czasie których relacjonowała izraelskie naloty na Bejrut. Tuż przed swoją relacją z Damaszku dokumentowała również Syryjczyków świętujących w Libanie oraz otwarte przejścia graniczne z Syrią.

Dalszy rozwój wydarzeń

W poniedziałek 9 grudnia Baszszar al-Asad uzyskał azyl polityczny w Rosji. Jak donosi agencja Reutera, nad budynkiem ambasady Syrii w Moskwie powiewała flaga syryjskich grup rebelianckich z trzema gwiazdami, co stało się widocznym symbolem nowej rzeczywistości w regionie.

Od 2011 roku, kiedy to wybuchła wojna domowa, Syria pozostaje podzielona między różne grupy zbrojne, które kontrolują poszczególne terytoria. Kurdowie obecnie zajmują północno-wschodnią część kraju, a formacje SNA oraz regularne wojska tureckie kontrolują północ. Najsilniejszą grupą rebeliantów stała się obecnie islamistyczna organizacja Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), która jeszcze niedawno dominowała jedynie w prowincji Idlib, a ostatnio rozpoczęła ofensywę przeciwko wojskom rządowym, błyskawicznie przejmując kolejne kluczowe miasta.

W niedzielny poranek HTS ogłosiła, że zdobyła Damaszek, kończąc rządy Baszara al-Asada, który musiał uciekać z kraju. Warto przypomnieć, że w przeszłości SDF odegrały kluczową rolę w walce z dżihadystami z Państwa Islamskiego, a ich trzon stanowią kurdyjskie siły YPG, uznawane przez Turcję za organizację terrorystyczną. Te zmiany w regionie z pewnością wpłyną na kształt przyszłości Syrii i jej sąsiedztwa.

Źródło: Fakt, PAP

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie