Widoczne siniaki na brodzie i szyi papieża Franciszka wzbudziły zainteresowanie uczestników ostatnich audiencji oraz konsystorza. Mimo widocznych urazów, Ojciec Święty prezentował się dobrze. W związku z tym biuro prasowe Watykanu zostało zapytane o przyczyny jego obrażeń.
Uraz Papieża
Podczas sobotnich wydarzeń uwagę zwracały duże fioletowe plamy w okolicach brody i górnej części szyi papieża. Na opublikowanych zdjęciach można było dostrzec ich intensywny kolor. Jak relacyjnie donoszą media, Ojciec Święty był w formie i nie sprawiał wrażenia, aby uraz wpływał na jego samopoczucie.
Początkowo biuro prasowe Watykanu nie chciało komentować sprawy, jednak później potwierdziło, że siniaki są wynikiem upadku, który miał miejsce w piątek rano. Zostało to opisane jako uderzenie brody o szafkę nocną, co oczywiście budzi współczucie dla papieża.
Zdrowie Papieża
Ostatnie lata były pełne doniesień o stanie zdrowia papieża Franciszka, który we wrześniu zmagał się z przeziębieniem. Wcześniejsze informacje wskazywały na to, że z powodu problemów zdrowotnych musiał odwołać niektóre audiencje, a także wielokrotnie rezygnował z wygłoszenia przemówień, w tym podczas spotkań z wiernymi na placu św. Piotra w okresie wielkanocnym.
Ponadto, papież nie uczestniczył w tradycyjnej Drodze Krzyżowej w Koloseum, co także tłumaczone było troską o jego zdrowie. W ostatnim czasie porusza się również na wózku inwalidzkim z powodu dolegliwości bólowych w kolanach i plecach.
Kreacja nowych kardynałów
Pomimo problemów zdrowotnych, podczas sobotniego konsystorza Ojciec Święty mianował 21 nowych kardynałów z różnych zakątków świata. Kardynałowie to najważniejsi urzędnicy Kościoła po papieżu, i tworzą wspólnotę, która liczy łącznie około 1,4 miliarda członków. W przypadkach rezygnacji lub śmierci papieża, kardynałowie poniżej 80. roku życia odpowiedzialni są za wybór nowego przedstawiciela Kościoła.
Jak poinformował Reuters, nowo mianowani kardynałowie pochodzą z takich krajów jak Peru, Argentyna, Japonia, Filipiny, Algieria, Indie i Serbia. Papież Franciszek w swoim przesłaniu wezwał ich do bycia „świadkami braterstwa, rzemieślnikami komunii i budowniczymi jedności”.
Źródło/foto: Interia