Dzisiaj jest 5 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Polska podejmuje działania w odpowiedzi na sytuację w Syrii. Minister komentuje pracę wywiadu.

W obliczu narastającego kryzysu w Syrii, polskie służby wywiadowcze zaczęły aktywnie monitorować sytuację w tym regionie. Jak poinformował minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak, działania te są realizowane przez Agencję Wywiadu oraz Służbę Wywiadu Wojskowego przy współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Ministerstwem Obrony Narodowej, jak również z naszymi sojusznikami w NATO i partnerami z Unii Europejskiej. Służby analizują wydarzenia w Syrii, mając na uwadze bezpieczeństwo Polski i polskich obywateli przebywających na Bliskim Wschodzie.

Apel o Ewakuację

Wczoraj polska ambasada, która od 2012 roku funkcjonuje w Beirucie, zaapelowała do Polaków przebywających w Syrii o natychmiastowe opuszczenie tego kraju z powodu „gwałtownej eskalacji sytuacji”. Dyplomaci zdecydowanie ostrzegli również przed podróżowaniem do Syrii, podkreślając konieczność bezpieczeństwa rodaków.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Paweł Wroński, potwierdził, że do tej pory nie odnotowano żadnych zgłoszeń od Polaków znajdujących się w Syrii, którzy potrzebowaliby wsparcia czy ewakuacji.

Rewolucja w Syrii

W niedzielę rano rebelianci z organizacji Hajat Tahrir asz-Szam ogłosili „upadek reżimu” Baszara al-Asada, co zaskoczyło wielu obserwatorów. Bojownicy zajęli państwową telewizję i przejmują kontrolę nad instytucjami rządowymi w Damaszku, co wzbudza wiele obaw o przyszłość kraju oraz regionu.

Jak donosi Reuters, syryjski lider miał próbować ucieczki z kraju, a dotychczasowy premier zapowiedział pokojowe przekazanie władzy. Zauważył przy tym, że nowy rząd zadecyduje o przyszłości rosyjskich wojsk w Syrii.

Obawy społeczności międzynarodowej

Media, takie jak „Washington Post”, zwracają uwagę na obawy Stanów Zjednoczonych dotyczące możliwych rządów islamistów w obliczu tej zmiany władzy. Administracja Joe Bidena określiła obalenie reżimu al-Asada jako „katastrofalny sukces”, co wskazuje na złożoność sytuacji i wypieranie obaw związanych z tym przełomem.

Eksperci zauważają, że realia na terenie Syrii się zmieniają, a niepokój urzędników koncentruje się na kwestiach pluralizmu i wolności religijnej w nowym łładzie politycznym. Na razie w Syrii pozostają jeszcze rosyjscy żołnierze, jednak Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji nie skomentowało dotąd tych dramatycznych wydarzeń.

Jakub Krzywiecki / Polsatnews.pl

Źródło/foto: Polsat News

AP / Ghaith Alsayed / PAP/ Radek Pietruszka
O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie