Dzisiaj jest 19 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

18-letni oszust podający się za teściową został przyłapany przy bankomacie

W Bytomiu 18-letni mężczyzna przekształcił nielegalny proceder w zyskowny interes. Młodzieniec włamywał się na konta użytkowników mediów społecznościowych i podszywając się pod ich właścicieli, prosił znajomych o pożyczki. Środki wypłacał z bankomatów, korzystając z kodów BLIK. Został zatrzymany podczas wypłaty gotówki, podszywając się jednocześnie pod teściową zgłaszającego oszustwo.

Oszustwo Wykryte

W czwartek 36-letni mieszkaniec Bytomia zgłosił policji, że ktoś podszywa się pod jego teściową. Jak relacjonował, oszust już zdążył wypłacić 800 złotych i próbował uzyskać kolejne środki.

Funkcjonariusze szybko ustalili, że sprawcą tego przestępstwa jest 18-latek z Bytomia. Zatrzymano go, gdy przy nim znaleziono ponad 2200 złotych oraz telefon. Środki te pochodziły z jego działalności przestępczej, co skutkowało natychmiastowym umieszczeniem go w policyjnym areszcie.

Masowa Zbrodnia w Mediach Społecznościowych

Według informacji przekazanych przez policję, młody mężczyzna w ostatnich tygodniach przeprowadził wiele podobnych oszustw. Sprawa ma charakter rozwojowy, a funkcjonariusze intensywnie poszukują innych osób, które mogły zostać oszukane.

Niemiła Prawda o BLIK-u

Prokurator w piątek postanowił o zastosowaniu policyjnego dozoru wobec 18-latka. Zgodnie z przepisami, za oszustwa tego typu grozi mu kara nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Oszustwo na tzw. BLIK-a polega na tym, że przestępca włama się na konto użytkownika mediów społecznościowych, a następnie wysyła wiadomość do jego znajomych z prośbą o pożyczenie pieniędzy, argumentując nagłą potrzebą. Ofiara, będąc w nieświadomości, przesyła kod BLIK, umożliwiający przestępcy wypłatę gotówki z bankomatu. To, co dla niej wydaje się pomocną przysługą, w rzeczywistości jest stratą pieniędzy przekazanych nieznajomej osobie. Co gorsza, transakcji wykonanych przy użyciu kodu BLIK nie można cofnąć.

Policja przypomina, aby nigdy nie przekazywać wygenerowanego kodu w sytuacji, gdy nie mamy pewności, że prosi o to rzeczywiście znajomy. Co ważne, warto udać się do telefonu i potwierdzić takie prośby bezpośrednio. Dodatkowo zawsze warto dokładnie sprawdzić dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowej.

Źródło/foto: Polsat News

KMP Bytom
O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie